Soğan Kebabı: LEZZET ABİDESİ

 

Soğan Kebabı Gaziantep’in yöresel lezzetlerinden bir tanesidir. Bilindiği üzere Gaziantep bir Gastronomi başkentidir. Bu unvan ile birlikte birçok yemeği ve tatlısı Gaziantep’e özel ve gastronomi mutfağına özel olarak tescillenmiştir. Soğan kebabı da bu yöreye özgü olan çabuk yapılan ve oldukça lezzetli olan bir yemektir. Aslında Gaziantepliler her şeyin kebabını yapmaları ile bilinmektedir. Bu nedenle de soğan kebabı onlar için sıradan bir öğündür.

Bu yazımızda sizlere Gaziantep’te gizli kalmaması gereken ender lezzetlerden bir tanesi tanıtılmaktadır. Bu sayede sizler de evlerinizde kolaylıkla çabuk ve pratik şekilde bu tarifi yapabilirsiniz.

 

Soğan Kebabı Malzemeleri

  • Küçük boy soğan (1 kilo )
  • Yarım kilo orta yağlı kıyma
  • Bir kâse su
  • Tuz, karabiber, zeytinyağı, sumak ekşisi

 

Soğan Kebabı Yapılışı

  • Soğanlar kabuklarından ayırmadan sadece enlemesine ortadan kesilmesi gerekir. Ancak kesilirken birbirlerinden de ayrılmazlar. Bir kapta kıyma, tuz, karabiber, göz kararı zeytinyağı el ile yoğrulur. Yoğurma sırasında et kuru olursa biraz su ilavesi de yapabilirsiniz. Suyun çok olmamasına dikkat etmelisiniz. Bir iki yemek kaşığını geçmemelidir. Ayrıca bir kâseye su koyarak elinizi de sürekli ıslatmanız ve etleri küçük toplar halinde yuvarlamanız gerekir.
  • Kesilen soğanların arasına kıyma harcı yerleştirir. Soğanlar dip dibe gelecek şekilde tepsiye dizilmesi gerekir. Tepsiye dizilirken, etlerin tepsinin üstünde kalmamasına özen göstermek gereklidir. Soğan kabuklarının tepsinin üstünde kaması ile etler fırında pişerken yanmayacaktır.
  • Tepsiye dizme işlemi bittikten sonra dilerseniz, üzerine taze biber, domates dizebilirsiniz. Dilerseniz o şekilde üzerine bir şey dizmeden de fırına verebilirsiniz. Gaziantep’ te fırın kültürü olduğu için bu tarz tepsi yemekleri ekmek ve pide fırınlarına verilmektedir. Ancak fırında da pişebilen kolay bir yemektir.
  • Önceden ısıtılmış fırında alt üst ısısı açık, fanlar kapalı olarak fırının en üst derecesine getirilir. (200 – 250 derece ). Etler yanmadan kontrollü olarak ortalama yarım saat ile 45 dakika arasında pişirilir. Yemeğin pişmesini soğanların yumuşamasından anlayabilirsiniz. Yemek piştiği zaman bir su bardağı sıcak suya göz kararı sumak ekşisi dökerek karıştırılması gerekir. Bu karışım da yemeğin üzerinde gezdirilmesi gerekir. Soğan kebabı sıcak sıcak yenilen bir kebap çeşididir. Afiyet olsun.

Bir Yorum

Başa dön tuşu