60 Yıldır Çözülemeyen Dyatlov Geçidi Teorisi

Dyatlov geçidi teorisi olayı tarihler 27 Ocak 1959’u gösterdiğinde Sovyetler birliğinde gerçekleşti. Bir grup genç dağ gezisi sırasında kayboldu. Saatler sonra cesetlerine ulaşılan bu gençler ile alakalı birçok teori bulunmaktadır. Dyatlov geçidi teorisi olarak öne sürülen bu varsayımlar halen sırrını korumaktadır. Ural dağlarının eteklerine doğru geziye çıkan 9 kişilik öğrenci ekibi Moskova’dan hareket etti. Sonrasında ise çarşamba günü geri dönmeleri gerekirken öğrenciler geri dönmedi. Merak eden yakınları ise uzun süre bu dağcı öğrenci ekibinden haber alamadı.

Ekipler Dağcıların Cesetlerine Ulaştı

Bir süre kimse tarafından merak edilmeyen ekip haftalar geçmesine rağmen geri dönmedi. Bu süreçten sonra ise gönüllülerden oluşan bir ekip arama çalışmalarına başladı. Bu arama çalışmalarını polisler de gerçekleştirdi. Helikopterler ile ordu da arama çalışması yaptı. Ekipler yoğun arama faaliyetlerinin devamında kayıp ekibin çadırına ulaştılar. Çadıra ulaşınca asıl ürpertici nokta burada devreye girdi. Dyatlov geçidi teorisi tam olarak da bu noktada ortaya çıkıyor.

Dyatlov Geçidi Teorisi Çadırın İçeriden Yırtılmasının İspatı İle Destekleniyor

Olay yerine ulaşan ekipler çadırın iç kısımdan yırtıldığını tespit etti. Ayrıca çadırın içinde ekibe ait ayakkabılar ve çoraplar da bulunmaktaydı. Çıplak ayakla ormana doğru kaçtıkları tespit edilen öğrencilerin izleri ormana girişte kayboluyordu. 500 metre kadar devam eden izleri bir yerden sonra kar kapatıyordu. Ormana girişe gelindiğinde burada yanmış odunlar ve sadece iç çamaşırları bulunan bedenleri ile Yuri Krivonişenko ve Yuri Doroşenko’ya ait cesetler ortaya çıktı. Tahminlere göre bu iki öğrenci çıktıları ağaçtan odun toplamak ve bunları yakarak ısınmak istiyordu. Fakat öğrenciler ateşi yaksa da ısınmayı başaramadılar. Sonrasında ise donarak öldüler. Odunların kül olmuş hali yanlarında duruyordu fakat bu iki öğrencinin ne ayağında ayakkabı ne de üstlerinde elbise vardı.

Dyatlov Geçidi Teorisi Ekipler Cesetlere Aylar Sonra Ulaştı

Diğer ekip üyelerine ait cesetleri ekipler bulamadılar. Uzun uğraşlar sonucu 3 ceset birbirinden 300 metre civarı aralıklarla farklı yerlerde ortaya çıkmıştı. Arama ekipleri toplamda 9 ceset buldu.  İlk 5 cesedin hipotermi sonucu öldüğü tespit edilmiştir. Diğer cesetler ise darbe ve radyasyon izleri içermekteydi. Ayrıca cesetlerden birinin gözü ve dudakları yoktu. Ölüm sebepleri normal olmayan bu gençler ile alakalı birçok Dyatlov geçidi teorisi ortaya atılmıştır. Şu an için bu teorinin tam anlamıyla aydınlatıldığı söylenemez.

 

Başa dön tuşu