IMEI Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?

IMEI Olarak bahsettiğimiz bir kod numarasıdır. Bu IMEI numarası sorgulama telefonların üretimi sırasında her cihaz için özel olarak tasarlanmaktadır. Sonrasında ise cihazlara yüklenmektedir. 15 haneden olan bu kodun bir benzeri daha yoktur ve kod cihazlara özgüdür. Bir bakıma cihazın kimlik numarası gibi düşünebiliriz. Bu kodun doğru olmaması veya eksik olmaması durumunda cihazının tamamen kapanması gibi tatsız sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Eğer telefonunuza yasal bir uyarı geldi ve cihazın klon İMEİ’ye sahip olduğu bilgisi karşınıza çıkıyor ise bu durumda satın aldığınız yere başvurabilirsiniz. IMEI numarası sorgulama yaparak cihazın durumunu öğrenebilirsiniz.

IMEI Ne İşe Yarar?

Bunu bir güvenlik önlemi gibi düşünebilirsiniz. İMEİ, çalınan veya kaybolan cihaza sim takıldığı andan itibaren cihazın konumunu tespit etmemizi sağlar. Hırsızlık, gasp, aranan suçluların bulunması gibi durumlarda devreye giren bir güvenlik önlemidir. Telefonunuz çalındığı zaman İMEİ numarası sayesinde telefonun bulunduğu yer ve kullanılan sim kartın tespiti mümkün olabilmektedir. Ek olarak bu kod ile telefonunuzun kaçak olup olmadığı hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz. IMEI numarası sorgulama E-devlet kapısı üzerinden de yapılabilmektedir. Siz de telefonunuzun İMEİ kaydını saniyeler içinde sorgulayabilirsiniz.

IMEI Numaramı E-Devletten Nasıl Öğrenirim?

IMEI numarası sorgulama işlemini gerçekleştirmek için öncelikle e-devlete giriş yapmanız gerekmektedir. TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra sol menüde yer alan ‘’E-Hizmetler’’ bölümünü açmanız gerekmektedir. Açılan sekmede ‘’Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’’ başlığına ulaşmanız önem taşıyor. Telefon ile ilgili sorgulamalar sadece buradan yapılabilmektedir. Sonrasında ise ana menüye ulaştığınız taktirde ‘’IMEI Sorgulama’’ ekranı karşınıza çıkacaktır. Eğer cihazınız ülkemize girerken kayıt işlemi yapılmışsa ve yasalara uygun şekilde satışı gerçekleşmiş ise mevcut İMEİ numarası olacaktır. Ancak yurt dışından yasal olmayan yollar ile geldiyse bu durumda İMEİ konusunda sorun oluşabilmektedir. Genel olarak sıfır cihazların kutusunda bu kod yazmaktadır.

Telefon Kutunuzda Mevcut Değilse İMEİ Numarası Sorgulama

Eğer cihaz kutunuz veya garanti belgeniz mevcut değilse *#06# tuşlaması yaparak bu 15 haneli kodu öğrenebilirsiniz. Ulaştığınız 15 haneli kodu ilgili kısma girerek sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet sayesinde işlem çok hızlı ve basit bir şekilde halledilebilmektedir.

Başa dön tuşu