Wadi Rum Çölü! Nam-ı Değer Kızıl Çöl

Benim gibi soğuk havaları sevmeyenlerin içini ısıtacak bir gezi için en iyi adreslerden biri Wadi Rum Çölü ne gitmeye ne dersiniz? Birçoğunuz Wadi Rum Çölü’nü Marslı dizisinde izleyenler tanıyacaktır.

Wadi Rum çölü, Ürdün’de büyülü bir yerdir ve güzelliği şaşırtıcıdır. Pek çok insan Petra’yı ziyaret etmek için bir turda Rum Vadisi boyunca seyahat ederken, bu sitedeki bir durak ziyaretçilere çölde harika bir vahşi doğa deneyimi sunuyor. Bedevi misafirperverliğinden tutun çölde 4 × 4 jeep binmeye kadar birçok imkânı sunan Wadi Rum Çölü’nü sizde merak ediyorsanız detaylı bilgiler için okumaya devam edin.

Wadi Rum Çölü

Wadi Rum Çölü’nün diğer adı Ay Vadisidir. Çölde kum tepeleri görmeye alışkınızdır peki burayı farklı yapan ne derseniz size cevap olarak Wadi Rum Çölü’nde yüksek kayalıklar olduğunu söylememde yarar var.

Kızıl Gezegen Mars’a benzetilen Wadi Rum Çölü’ne turist akımı 1962’de Arabistanlı Lawrence’ta Rum Vadisi’nin çöl sahneleri ile Ürdün’ün turizm endüstrisini resmen başlatmıştır. Rum Vadisi Koruma Alanı, 2011 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Koruma altındaki alanda eko-macera turizmi ve hizmetleri geliştiren Zalabieh kabilesine ev sahipliği yapmaktadır. Turlar, rehberler, konaklama ve tesisler sağlamaktadırlar.

Wadi Rum Çölü’nün Tarihi

Tarih öncesi çağlara uzanan Wadi Rum Çölü, pek çok insana ve kültürlere ev sahipliği yapmıştır. Birçok kültür – Nebatiler dâhil – petroglifler, yazıtlar ve tapınak şeklinde izlerini bırakmıştır.

Wadi Rum Çölü, en çok 1917-18 Arap İsyanı sırasında birkaç kez geçen İngiliz subay T. E. Lawrence ile olan bağlantısıyla tanınmıştır. Osmanlı Devleti ile yapılan savaşı anlatan Lawrence of Arabia Wadi Rum Çölü’nde çekilmiştir. 1980’lerde, Wadi Rum’daki kaya oluşumlarından biri, başlangıçta Jabal al-Mazmar (Veba Dağı) olarak bilinmektedir.

Wadi Rum Çölü’nde Yapılacaklar

Wadi Rum Çölü’nde safariye çıkabilirsiniz. Özellikle 4 × 4 jeep safariyle kumun ve çölün tadını varabilirsiniz. Hiç büyüleyici çöl manzarasıyla gün doğumunu ve gün batışını izlediniz mi? Eğer yapmadıysanız kızıl çölün imkânlarını kullanmamışsınız demektir. Ülkenin en yüksek noktasından Jebel Ram’ı içinde bulunduran masalımsı bir atmosfere adım atabilirsiniz. Bedevi çadırlarına misafir olup yeni ve keyif verici dakikalar yaşamanızı sağlayacak bir tecrübe edinebilirsiniz.

Sessizliği seven ve meditasyona bayılan birisi iseniz burası ihtiyaçlarınıza gereğinden fazla cevap verecektir. Daha fazla detaya buradan ulaşabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu