Tortum Şelalesi! Devasa Kazanı İle Doğa Harikası

Tortum Şelalesi, Erzurum’daki Tortum Çayı üzerinde oluşan Tortum Gölü’nün sonunda bulunan bir şelaledir. Üste gökkuşağı altta dev kazanı ile doğaüstü bir güzelliğe sahiptir. Bununla birlikte Tortum Şelalesi dünyanın üçüncü en büyük şelalesidir. Bu yeri daha yakından izlemek için ziyaretçiler şelalenin altında bulunan İzleme balkonu vardır.

Hakkındaki Bilinmesi Gerekenler

Türkiye’deki en yüksek şelaledir. Doğu Anadolu Bölgesi’nde Erzurum’un 100 km kuzeyindeki Tortum ilçesinde yer almaktadır. Tortum Şelalesi, yalnızca fazla sudan beslenmektedir. Bu yüzden gölün su seviyesinin son derece yüksek olduğu Mayıs ve Haziran aylarında yalnızca çok kısa bir süre için çalışmaktadır. Diğer aylarda şelalenin yatağı neredeyse kurumaktadır. Bununla birlikte,  Tortum Şelaleleri için 1952-1960 yılları arasında inşa edilen hidroelektrik santral oluşturulmuştur. Türkiye’nin elektrik ihtiyacına katkıda bulunmaya başladı.

Tarihsel Oluşumu

Tortum Şelalesi, 1700’lerin ortalarında oluşmuştur. Bugünkü Balıklı Köyünün batısındaki bir dağda oluşan heyelan nedeniyle Tortum deresinin önünü kapatarak oluşmuştur. Tortum Gölü’nün TEV Vadisi ile gölün Kuzey ucu arasındaki heyelan kütlesinin üzerinden dökülerek oluşur. Tortum Şelalesi, derenin yakınındaki dayanıklı kireçtaşı katmanlarından geçer. 22 metre genişliğinde ve 48 metre yüksekliğinde akar. Düşen sular, üst tarafta bir gökkuşağı ve alt tarafta büyük bir çukur oluşturur. Bu şelale aynı zamanda doğal bir anıttır. Erzurum’un Uzundere ilçesinde yer almaktadır.

Tortum Şelalesinde Turizm Hareketliliği

Bölge halkı, adını saf Türkçe kelimelerden alan “Sudökülen” olarak adlandırıyor. Bölgenin en önemli ziyaretçi nüfusu Atatürk Üniversitesi’ndeki diğer bölgelerden gelen öğrencilerdir. Bunun yanı sıra uluslararası turizme açıktır ve yabancı turistleri ağırlamaktadır.

Tortum Şelalesinin Özellikleri

Şelalenin bulunduğu bölgede ziyaretçiler için bir piknik alanı vardır. Şelalenin hemen altına inen merdivenlerde demir korkuluklu bir gözlem balkonu bulunmaktadır. Merdivenleri takip ederek, şelaleden aşağı inebilirsiniz. Diğer taraftaki merdivenleri takip ederek yukarı çıkabilirsiniz. Tortum Şelalesi, bahar aylarında balkon izleyicilerini ıslatıyor. Şelale, izleyiciler için doğa ile temas halinde bir atmosfer yaratır.

Tortum Şelalesi hHakkında İlginç Bilgiler

22 metre genişliğinde ve 48 metre yükseklikte olan Tortum Şelalesindeki merdiveni çıkanlarda kalp rahatsızlığı ve nefes darlığı görülmezmiş. Ne kadar doğru olduğu tartışılsa da bu bilginin inanan insanlar var. Bir diğer ilginç bilgi ise bu göl doğal bir anıt olmasıdır. Çünkü Tortum Şelalesinin kendine özgü özellikleri vardır. Dünyada nadir görünen bir şelaledir.

Daha fazla detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu