“Thrihnukagigur Volkanı” Uyuyan Güzel

4000 yıl önce patlayan o seneden beri neyse ki patlamayan İzlanda’nın uyuyan güzeli Thrihnukagigur Volkanı! İzlanda Reykjavík yakınlarındaki Brennisteinsfjöll’ün volkanik sisteminde uykuda olan bir yanardağdır. Thrihnukagigur Volkanı 213 metre derinliğinde olup tanınan en derin yanardağdır. Ziyaretçilerin bir asansöre binebildiği ve güvenli bir şekilde magma odasına inebileceği dünyadaki tek yanardağdır. Bu yönüyle bilim adamlarını bile oldukça şaşırtmayı başarmış olan volkanı beraber tanıyalım! Daha detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Volkanın adı ve tarihi

Volkanın adı yerel halk dışında çoğu kişi söylemez bu yüzden “Üç Zirve Krateri” olarak söylenir. 1974 yılında mağara araştırmacısı Árni B Stefánsson tarafından keşfedildiğinde “Üç Zirve Krateri” ismini bulup kullanmıştır. 2012’de Thrihnukagigur Volkanı turizme açılmıştır. Ve yanardağı en yakın görmek isteyenlerin profesyonel olmalarına gerek yoktur. Çünkü bir asansör ile magmaya ulaşmaları konusunda en rahat ve kolay imkânı sunmaktadır.

Magma Odası

Magma odası genellikle bir yanardağın kalbi olarak adlandırılmaktadır. Sıvı kayanın yüzeye doğru bir yol bulmayı beklediği ve volkanik bir patlamaya neden olduğu yerdir. Çoğu durumda, krater patlamadan sonra soğuk ve sert lavla kapanmaktadır. Ama Thrihnukagigur Volkanı nadir bir istisnadır çünkü odadaki magma kaybolmuş gibi görünmektedir.

Magma odasının duvarlarındaki fantastik renkler, yaklaşık 4000 yıl önce meydana gelen bir patlama sonucu oluşan minerallerden kaynaklanmaktadır. Magma odaları genellikle lav veya çökme ile tıkandığı için, yeryüzünde böyle bir deneyimin mümkün olduğu tek yer olarak Thrihnukagigur olduğu iddia ediliyor.

Krater

Kraterin güzelliği çoğunlukla içinde bulunan çeşitli renklendirmelerden ve muazzam olmasıyla birlikte bir o kadar korkutucu görünmesinden kaynaklanmaktadır. Bağlamda ifade etmek gerekirse, 3.270 metrekarelik zemin alanına sahip ve  213 metre derinliğinde çok yüksek bir o kadar da alana sahip en yüksek heykelin bile kolaylıkla sığacağı bir yerdir.

Peki, böyle geniş bir yerde şarkı söylenildiği zaman ne olur diye düşünmüş müydünüz? Düşünen olmuş örneğin 2015’te İzlandalı grup Kaleo’nun üyeleri ve on dört destek ekibiyle beraber Thrihnukagigur Volkanı’na gidip magma odasına inmişler ve şok olacağınız bir harekette bulunmuşlar grup “Way Down We Go” şarkısının canlı bir yorumunu kaydetmiş. 2016 yılında ise , the Secret Solstice  müzik festivali, alternatif rock müzisyeni Deftones’dan Chino Moreno’nun bir volkanın magma odasında ilk halka açık konseri gerçekleştireceğini duyurmuş.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu