Salda Gölü! Turkuaz Tutkusu…

Turkuaz tutkusu olan herkesin düşmesi gereken yerlerden biridir. Maldivler’in Türkiye şubesi kabul edilen Salda Gölü, Türkiye’nin en derin ve en berrak gölüdür. Aynı zamanda en temiz tektonik göllerinden biridir.

Beyaz kumlara ve camsı turkuaz suyuna sahiptir. Bu harika göl hakkında merak ettikleriniz varsa yazımızı okumaya devam edin.

Salda Gölü Nerede?

Burdur’un Yeşilova İlçesi’nde yer almaktadır. Bununla birlikte, güneybatısında yer alan kıyıda başlayan bir ilçe ile aynı adı taşımaktadır.  Yeşilova, Salda Gölünün doğusunda yaklaşık dört kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Ayrıca, Yeşilova Belediyesi gölün kamp tesislerini yönetmektedir.

Salda Gölü’nün Özellikleri

İlk olarak Salda Gölü, Türkiye’nin en temiz gölüyken dünyada ise beşinci en temiz gölüdür. Salda Gölünün suyu çok berraktır. Öyle ki Maldivler ile rengi turkuazdır. Gölün kumu ise Maldivler ‘in yanı sıra beyazdır. Ona bu beyaz rengi veren magnezyum mineralidir.

Bunun dışında, Salda Gölü 184 metreye varan derinliğiyle Türkiye’nin en derin tatlı su gölüdür. Burası volkanik bir patlamadan oluşmuştur.  Bununla birlikte, 1.180 metre yükseklikte parçalanmış krater gölüdür. Bir krater gölü olan Salda’nın suları cam kadehten başlamaktadır. Derin yerlerinde indigo mavisi yer almaktadır.

Salda Gölünde Bulunan Canlılar

Salda Gölü‘ne özgü endemik bitki ve hayvan türleri bulunmaktadır. Gölde 3 endemik tatlı su balığı ve çevresinde yaban domuzu, tilki ve kaplumbağalar bulunmaktadır. Burası aynı zamanda kışın nesli tükenmekte olan kış ördeklerinin yaşam alanıdır.

Ayrıca Salda Gölünün olağandışı alkali doğası vardır. Bu yüzden, eski stromatolik alglerinin hala büyüdüğü birkaç yerden biri olduğu anlamına gelmektedir.  Salda Gölü’nü devasa bir milli park projesiyle korunması için çalışmalar başlatılmıştır.

Salda Gölü hakkında ilginç bilgiler

Öncelikle Salda Gölünün kumu da killi yapıdadır. Bu yüzden cilde çok iyi gelen çamur banyosuna çok uygundur.

Bir diğer ilginç bilgi ise Salda Gölü tektonik krater bir gölüdür. Bu sayede,  Salda’nın suyu soda ve magnezyum açısından zengindir. Bunun dışında Salda Gölü, hala manyetik ürettiği düşünülen bir göldür. Bir diğer ilginç bilgi ise Salda Gölünün gizemi derin sularda bitmediğidir çünkü göl Mars özelliklerini taşımaktadır. Kızıl gezegenin sahip olduğu stromatolik kayaçlar nedeniyle bir milyon yıl önce Salda Gölüne benzediği düşünülmektedir. Çünkü Mars’ta kendi zamanında nehirlere ve göllere işaret eden izler vardır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu