Patara Plajı! Adını Antik Kentten Alan – Part 1

Patara Antik Kentinden adını alan Patara Plajı beyaz kumsalları ve deniziyle Antalya’nın vazgeçilmezlerindendir. Patara Plajı, çevreyle ilgili tatili Türkiye’ye yaymasıyla bilinmektedir. Akdeniz’in en güzel koylarına sahiptir. Bununla birlikte, doğal güzellikleriyle Patara Plajı nefes kesicidir. Bu muhteşem yeri merak etmeye başladıysanız detaylı bilgilere ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Patara Plajının Yeri

Antalya’dan 376 kilometre uzaklıktadır. Patara Plajı, Antalya’nın en güzel yerlerinden olan Kaş ve Fethiye ilçeleri arasındadır. Bunun yanında bu plaj Kaş’tan 45 kilometre uzaklıktadır. Fethiye’den ise 81 kilometre uzaklıktadır. Eğer siz de bu plaja gitmek istiyorsanız Fethiye-Kaş arası sefer yapan otobüslere binmeniz gerekmektedir. Ovaköy ‘de inerseniz bir taksiyle hemen plaja varabilirsiniz.

Patara Plajının Özellikleri

İlk olarak, ince kumlara sahip Patara plajında deniz sığdır. Konum olarak Patara plajı, Patara Antik kentinin yakınındadır. Bölgedeki en büyük plajı sayılan Patara plajı,12 kilometre uzunluğundaki kumsala sahiptir. Bunun yanında,200 ve 300 metre arası derinliğe sahiptir. Plajda rüzgârlar taşınan kumullar için setler oluşturulmuştur. Bu özellikleri sayesinde Yeşilçam filmlerinde kızgın çöl sahneleri için kullanılmıştır.

Günümüzde ise Patara plajı, nesli tükenmek üzere olan deniz kaplumbağalarının yumurta bıraktığı bir kumsala sahiptir.  Bu yüzden Patara kumsalında yumurta bırakılan yer koruma altındadır.

Patara Plajında Yapılabilecek Aktiviteler

Patara plajının tadını çıkardıktan sonra rüzgâr sörfü yapabileceğiniz en ideal yerdir. Çünkü Patara Plajında rüzgâr hiç durmaz. Rüzgâr sörfünden sonra Kum Tepeleri’ni keşfe çıkmanız önerilir. Patara kumsalının ortasında sıklaşan kum tepeleri en harika manzarayı sunar. Özellikle günbatımında Kum Tepelerini gören herkesi büyülemektedir.

Patara Plajından Gezilmesi Gereken Yerler

Türkiye’nin en nadide yerlerinden biri olan bu plajda yapılacak ve gezilecek birçok yer vardır. Özellikle gitmeniz gereken yerlerden birkaçını kısaca aktaralım o zaman…

Patara Antik Kenti

Patara plajının güneyine doğru yapacağınız yaklaşık 1,5 kilometre yürüyüşün ardından Patara Antik kentine ulaşabilirsiniz. Likya uygarlığının en zengin ticari merkezi olan Patara, Büyük İskender’in bile gözünü diktiği bir yerdir.

Roma uygarlığından sonra limanı alüvyonla dolan Patara bakımsızlığa terk edilmiştir. Orda bulunan birçok yapı kumlar altında kalmıştır ve yapılan kazılarla bulunmuştur. Kazılar sonunda Patara Antik kentinde Antik tiyatro, Nekropolis’i, bazilikalar ve hamamlar bulunmuştur.

Gelemiş Köyü

Bu kadar dolaştıktan sonra acıkmaya başladıysanız pek çok restoran ve kafeye sahip Gelemiş Köyüne gitmelisiniz. Pidesi ve lezzetli balıklarıyla ünlü bir yerdir.

Başa dön tuşu