Olimpos! Tarihi Bir Şehir… – Part 1

Olimpos, Antik Likya’nın en önemli kıyı kentlerinden biridir ve tarih boyunca mitolojiye konu olmuştur. Konumunun elverişliliği nedeniyle korsanların ortak barınağı olmuş ve artık Olympos tarihi değerleri, 3200 m2’lik güzel sahili, endemik bitkileri, Caretta Carettaları, Chimera’sı ve muhteşem doğasıyla tüm dünyada tanınmaktadır.

Tarihin ve doğanın iç içe olduğu Olimpos, Antalya’nın gezip görülmesi gereken Türkiye’nin nadide yerlerinden biridir. Siz de hem dinlenmek ve kültürlenmek istiyorsanız eğer bu şehri dolaşmaya başlamalasınız! Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Olimpos’un Tarihi

Kesin kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte M.Ö. 68-78’de basılan Likya Konfederasyonu sikkelerinde adı görülmektedir. Ama M.Ö Helenistik kültüre dayandığı bilinmektedir. Olimpos’un ekonomik bir birlik olan Likya Konfederasyonu’nda üç oya sahip olduğu bilinmektedir. Olimpos’un tüm alanları Türkiye’de arkeolojik ve doğal sit alanı olarak kabul edilmektedir.

Olimpos’ta Görülecek Yerler

Gerek tarihi yapısı gerekse sahip olduğu doğal özellikleri ile Olympos’ta gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Bazılarını sizin için listeledik.

1-Olimpos Antik Kenti

Helenistik kültüründen kalma küçük bir tiyatro yer almaktadır. Buraya kadar gelmişken Musa Dağı tarafındaki Roma hamamını görebilirsiniz. Özellikle 1990’dan beri yapılan kazılarla kent her geçen gün daha çok gün yüzüne çıkmaktadır.

Kaptan Erdemsoy’un Lahti’ne Olimpos’ta rastlayabilirsiniz. Yunanca yazıt olan bu lahit baya ilgi çekicidir.

2-Yanartaş

Chimaera olarak da bilinen Yanartaş, yaklaşık bin yıldır yandığı söylenmektedir. İşte görüntüsüyle insanı hayrete düşüren bu yeri Olimpos Antalya’da görebilirsiniz.

3-Suluada

Olimpos Antalya’nın en güzel ve gözde yerlerinden biridir. Adını buz gibi suyundan alan Suluada hem lezzetli ve şifalı sulara sahip olduğu bilinmektedir.

4-Ağaç Evler

Beton yapılardan bıkanlara nefes aldıracak ağaç evler Olimpos ‘un simgesine haline gelmiştir. Yarım pansiyon şeklindedir ve sabah, akşam açık büfeye sahiptir.

5-Olimpos Plajı

Olimpos’a kadar gelmişken uğramanız gereken plajların başında yer almaktadır. Olimpos antik kentin izlerini görebileceğiniz bu plaj ile Bey Dağları’nın bile tadını çıkarabilirsiniz.

6-Tekirova Ekolojik Tabiat Parkı

Egzotik kuşlar ve daha birçok hayvan görebileceğiniz bu parkta ilk kez flora-herpetofgauna minyatür çalışması da Olimpos’ta gerçekleştirilmiştir.

7-Folklorik Yörük Parkı

Göçebelerin hayatlarını merak ediyorsanız buraya gelmeli ve onlarla ilgili her şeye ulaşabilirsiniz.

Olimpos Hakkında İlginç Bilgiler

Gece hayatı sevenler için burası en mükemmel yerdir. Özellikle macera severler için Rafting, kaya tırmanışı gibi doğa sporlarına sahiptir.

Başa dön tuşu