Mor Gabriel Manastırı İnanılmaz Mimari – Part 1

Mardin, Türkiye’nin önemli bir kültürel ve mimari mihenk taşıdır. Mor Gabriel Manastırı, Mardin’in bugüne kadarki en karakteristik yapılarından biri olarak kabul edilmektedir. Dünyada hayatta kalan bir yapı olarak en eski Süryani Ortodoks manastırıdır. Mor Gabriel Manastırı, şehir merkezine yaklaşık yirmi dakikalık bir araba yolculuğu mesafesindedir. Konum olarak oldukça yüksek bir yerde bulunmaktadır. Turabdin bölgesinin kalbi kabul edilen Mor Gabriel Manastırı hakkında bilgi edinelim.

Daha fazla bilgiye sahip olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Mor Gabriel Manastırının Tarihi

Türkiye’nin güneydoğusundaki Mardin ilinde Midyat yakınlarındaki Tur Abdin yaylasında yer almaktadır. 397 yılında münzevi Mor Samuel ve öğrencisi Mor Shem’un tarafından Mor kurulmuştur.

Geleneğe göre, Shem’un rüyasında bir meleğin kendisine üç büyük taş blokla işaretlenmiş bir yere bir dua evi inşa etmesini emrettiğini görmüştür. Shem’un uyandığı zaman hocasını oraya götürmüş ve meleğin yerleştirdiği taşı bulmuştur. Özellikle bulduğu noktaya da bu manastırı inşa etmiştir. 7. yüzyılda manastır, münzevi hayatıyla ünlü Mor Gabriel Manastırı olarak tanınmıştır. On dördüncü yüzyılda Moğolları işgal ederek dört yüz kırk keşiş öldürüldü. Aynı zamanda 1991 yılında Timur tarafından öldürülen keşişlerin kalıntıları manastırın altındaki mağaralarda bulunmuştur. Bunların yanı sıra Asur Soykırımından sonra 4 yıl işgal edilen manastır 1919’da kiliseye geri dönmüştür.

Mor Gabriel Manastırı Mimarisi

Yerel taşın verimli kullanımı, Mardin şehir manzarası içinde baktığınızda hemen her yerde görülebilir. Sahip olduğu mimari doku ziyaretçileri büyülemektedir. Ayrıca geniş ve açık teraslara ulaşan çok katlara sahiptir. Bu yüzden ziyaretçi merkezinin tasarlanmasında önemli bir ilham kaynağı olmuştur. Binanın kapalı ve yarı açık alanları ile peyzaj kriterleri, tüm yapıyı kademeli olarak yükselen bir eğime yerleştirecek şekilde tasarlanmıştır.

Özellikle araziye yaya erişimi olmadığı için otopark girişi önem kazanmaktadır. Ziyaretçi ihtiyaçlarına göre giriş ve gişe planlanmıştır. Yan giriş, arsanın lavabo ve hediyelik eşya dükkânına kolay erişimin olduğu güney kesimindedir.

Mor Gabriel Manastırında Bulunan Bölümler

Manastırdaki en önemli yapılardan biri Thedora’nın Kubbeli Yapısıdır. Kuzeybatı köşesinde olan bu kubbe Kraliçe Thedora sayesinde yapılmıştır ve sonradan çeşitli bölümler eklenerek genişletilmiştir. Rahiplerin barınma yeri ve özel namaz yerleri, Şehitlerin abide evi,  Meryem Ana Kilisesi ve zemin katta Kırk Şehit Kilisesi bulunmaktadır. Ayrıca, Mor Şmuil Mabedi, Mor Şemun Mabedi, Mezarlık Kubbesi, su sarnıçları ve depolarda manastırda vardır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu