Mackenzie Havzası! Doğa Harikası

Vadilerin derinliklerine dökülen dağlardan örgülü nehir sistemleri, Mackenzie Havzası, buzullarla beslenen inanılmaz göller doğuruyor. Bu örgülü nehir sistemlerine ve karla kaplı zirvelerin kaynağına yakın olmak, bir rüyaya adım atmaktır. Renklerinin neden açık maviden açık maviye göre değiştiğini merak ettiniz mi? Nereden başlıyorlar ve nasıl değişiyorlar? Bu sorular aklınızı karıştırdıysa yazımızı okumaya devam edin. Kim bilir belki yazının sonunda oraya gitmek istersiniz.

Konumu

Mackenzie Havzası , Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nın merkezine yakın bir havzada yer alır. Yeni Zelanda’daki bu türdeki en büyük havzadır. Tarihsel olarak esas olarak koyun yetiştiriciliği ile ünlü salmıştır. Şimdilerde ise popüler bir turizm merkezidir.

Mackenzie Havzası tamamen Güney Canterbury’de yer almaktadır. Mackenzie Havzasını geçen önemli nehirler arasında Ahuriri, Hakataramea ve Tekapo Nehirleri bulunur. Ohau, Pukaki, Alexandrina ve Tekapo gölleri, Ruataniwha yapay hidroelektrik gölleri de yer almaktadır.

Yerleşim ve faaliyetler

Seyrek nüfuslu ve yalnızca dört yerleşim yeriyle büyük buzul gölleri ve karlardan oluşan bir alanı kapsamaktadır. Bu durumda özellikle turistler ve kayakçılar tarafından tercih edildiğini görebiliriz. Omarama yakınlarındaki Ohau kayak alanı ve Tekapo Gölü’ndeki Roundhill ve Dobson Dağı Kayak Alanları, Canterbury ve Otago’da yaşayanlar arasında popüler olan küçük ticari kayak alanlarıdır.

Astronomik gözlemevi

Temiz, kuru ve karanlık gökyüzü nedeniyle, Mackenzie Havzası, ülkenin önde gelen astronomik gözlemevi, Canterbury Üniversitesi’nin Mount John Üniversitesi Gözlemevi de dahil olmak üzere burada bulunan bir dizi ilgili tesisle Yeni Zelanda merkezli astronomi için önemli bir alan olarak hizmet vermektedir. Astronomi ile ilgili turizm, Tekapo Gölü, Cook Dağı köyü (planetaryum) ve Omarama yakınlarında gelişimde daha fazla astro-turizm girişimiyle bölgenin ekonomisine artan bir katkı sağlamaktadır. Gitmek için en uygun zaman her Haziran, yıllık kış ortası yıldız partisi, Omarama havaalanında yeni ayda düzenlenir.

Mackenzie Havzası İle İlgili İlginç Bilgi

Bir diğer ilginç bilgi ise 1995’te bir Gliding Dünya Kupası etkinliğine ev sahipliği yapmıştır. Bunların yanı sıra hem amatör hem de profesyonel statüdeki birçok planör kulüplerin evi de olmuştur.

Kesinlikle buraya gitmeyi düşünüyorsanız çeşitli görsellere buradan ulaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu