Knidos Adası! Ege Akdeniz Arası Tarihi Yer!

Kafanızı dinlemek ve doğayla baş başa kalmak istiyorsanız doğru adres Muğla Datça Knidos Adasıdır. Ege ve Akdeniz’in birleştiği noktada gün doğumunu izleyip keyif almak istiyorsanız Knidos Adası harika seçimdir.

Knidos adası, Likya ve Roma dönemi Tlos bölgesi gibi, çarpıcı manzaralar sunan dik bir yamaçta yer almaktadır. Tlos Xanthos Vadisi manzarasına sahip olan Knidos Adası Akdeniz ve Ege denizleriyle çevrilidir. Açık hava müzesini andıran bu yer hakkında detaylı bilgi edinelim.

Özellikle daha detaylı bilgilere ulaşmak istiyorum diyorsanız buradan gidebilirsiniz.

Knidos Adası’nın Tarihi

Muğla Knidos Adasının tarihi M.Ö. 13. yüzyıla dayanmaktadır Knidos Adası, M.Ö. 700 yılında Argos’tan göç eden yöre halkı tarafından kurulmuştur. İlk olarak, Knidos Adası Antik Karya’nın bir Yunan şehriydi. Antik Çağ’ın kültür, sanat ve tabi ki en önemli ticaret merkezlerinden olmuştur. Şimdilerde Gökova Körfezi olarak bilinen Sinüs Seramiğinin güney tarafını oluşturan Datça yarımadasında bulunuyordu. MÖ 4. yüzyılda Knidos, Triopion Adası’nın karşısındaki Tekir Burnu bölgesinde bulunmaktadır.

Kuzeybatı rüzgârlarına dayanamayan kuzeye giden gemiler, yarımadanın batı ucunda demirlemek ve beklemek zorunda kaldı.  MÖ 360 yılında liman kenti inşa etmek amacıyla Knidos Adası Datça yarımadasının sonuna taşınmıştır. Liman ikiye ayrılmıştır. Kuzey limanı savaş gemileri için güney liman ise ticaret gemileri için kullanılmıştır. Üstelik bu dönemde Delphi’deki Apollon Tapınağı’na hazine odası yapılmıştır.

Knidos Antik Kenti

Muğla Datça Knidos adası, Türkiye’nin güneybatısında bulunan en büyük antik şehirlerden biridir. Üstelik geçmişteki birçok ünlü Doktor Euryphon’dan ünlü ressam Polygnotos’a kadar Knidos Adası’nda yaşamıştır. Dionysos, Athena ve Afrodit heykelleri ile ünlü olan Knidos Antik Kenti, Muğla’nın Datça ilçesinin 35 km batısında yer almaktadır.

Bölgedeki en önemli tarihi mekânlardan biri olan Knidos Antik Kenti, birçok büyük amfi tiyatrosuyla antik çağda ünlü bir yer olarak bilinmektedir. Aynı zamanda, antik çağın en ünlü sanatçılarından biri olan Praxiteles tarafından yontulmuş güzel bir tanrıça heykelinin bulunduğu Afrodit Tapınağı’nın bulunduğu yerdir.

Knidos Antik Kenti’nde görülmesi gereken noktalar

Knidos Antik Kenti’nde küçük tiyatro sizi geçmişin tozlu sayfalarına götürebilecek kadar etkileyici bir yapıya sahiptir. Muğla Datça Knidos Adası’na gelirken ölüler şehri anlamına gelen Knidos Nekropolis’i görürsünüz. Teraslara giden yolu takip ederseniz karşınıza Knidos Basamaklı caddeleri görürsünüz. Ardından, küçük tiyatrodan batıya giderseniz Knidos Dionysos Tapınağı ile karşılaşırsınız.  Ardından, Muğla Datça Knidos Adasından ayrılmadan önce Knidos Dionysos Stoası görürsünüz.

Başa dön tuşu