Kaieteur Şelaleleri! Tek Damla Şelalesi…

Dünyanın en geniş tek damla şelalesi olan Kaieteur Şelaleleri görenlerin nefeslerini tutmasına neden olacak bir manzaraya sahiptir. Kaieteur Şelalesi, üzerinden akan su hacmine göre dünyanın en büyük tek damla şelalesidir ve Kaieteur Ulusal Parkı içinde Guyana’nın en çok tanınan doğa harikası Kaieteur Şelaleleri yer almaktadır.

Dünya’nın kenarında yaşama hissiyatı veren bu şelaleleri gelin yakından tanıyalım. Ve macera severlerin iştahını kabartacağını hatırlatmakta yarar var.

Kaieteur Şelalelerinin Keşfedilmesi

Bir efsaneye göre Kaieteur, akrabaları tarafından bir tekneye yerleştirilen ve sonbaharda itilen bir yaşlı adamın adını almıştır. Böylece sonbahar, “yaşlı adam düşüşü” anlamına gelen “Kaieteur” olarak adlandırılmıştır.

 

Kaieteur Şelaleleri, 1870’te Avrupalılar tarafından yeniden keşfedilmiştir. Brown ve ortağı James Sawkins, 1867’de Georgetown’a gelmişlerdi ve birlikte bazı haritalama ve jeolojik raporların hazırlanmasını yaparken, bazı çalışmalar ayrı seferlerde gerçekleştirildi ve Sawkins, Brown zamanında işine ara veriyordu. Bu noktada Brown, Kaieteur Şelalelerini daha yakından araştıracak zamanı bulamadı, bu yüzden kapsamlı ölçümler yapmak için bir yıl sonra geri dönmüştür.

Kaieteur Şelalesi’nin Yeri

Kaieteur Şelaleleri, Kaieteur Ulusal Parkı’ndaki Potaro Nehri üzerinde bulunan, Guyana’nın Potaro-Siparuni bölgesinde bulunan Amazon yağmur ormanlarının bir bölümünde yer almaktadır. Şelaleler de özellikle uzak, muhteşem yağmur ormanlarıyla çevrilidir. Buna rağmen turistler, zirveye ulaşmak için uçak kiralayarak ve yürüyüş turu yaparak şelalelere ulaşabilirler.

 

Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki sınırda bulunan Niagara Şelalelerinden dört kat daha yüksektir. Afrika’daki Zambiya ve Zimbabve sınırındaki Victoria Şelalelerinin yaklaşık iki katı yüksekliğindedir.

Kaieteur Şelaleleri Hakkında Bilgi

Güzelliği, büyüklüğünde ve gücünde yatıyor. Yağmurlu mevsimde, yaklaşık 400 feet genişliğindeki kenardan saniyede 30.000 galon su akışını izlemek çarpıcı bir görüntü ve sestir. Şelalelerin izole konumu, körfezde çok fazla gelişme sağlamıştır.

Bırakın turist dükkânlarını (veya herhangi bir turisti), korkuluklar yok. Doğa, büyük ölçüde bozulmadan bırakılmıştır ve yer kesinlikle Brown tarafından “keşfedildiği” güne oldukça benzer görünmektedir.

Daha fazla bilgi sahibi olabilmek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Ne Zaman Gidilmesi Gerekir?

Amazon macerası planlamayı düşünüyorsanız burası oldukça güzel bir seçenek olacaktır. En iyi zaman, Nisan’dan Eylül’e kadar düşen yaz musonlarıdır. Fakat diğer aylarda da turlar mevcuttur. Kaieteur Milli Parkı’nda yürümek de başlı başına bir zevktir. Amazon yağmur ormanlarına özgü çok sayıda renkli kuş, kurbağa ve diğer bitki yaşamı göreceksiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu