Gözleri kamaştıran Suuçtu Şelalesi – Part 1

Suuçtu Şelalesi, Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesine 18 km ötede bulunan ilçenin içme suyunu karşılayan, yaklaşık 38 metre yükseklikten dökülen bir şelaledir. Rakımı 464 metre olan şelale, dört mevsim farklı renklere bürünerek âdete göz kamaştırıyor.

Siz de Suuçtu Şelalesini merak ediyorsanız bu yazımızı okumaya devam edin belki yazı sonunda Bursa’ya gitmek için hevesiniz olacaktır.

Şelalenin Yeri

Suuçtu Şelalesi, Bursa’nın Kara Dere Nehri’nde yer alıyor. Su içmeye elverişli olsa da suyun azalmasını önlemek amacıyla satılması yasak. Mustafa kemal paşa ilçesinin güneyinde, dar ve dolambaçlı bir yolun sonunda yaklaşık yarım saatlik bir yolculuk, Bursa bölgesinin birçok fantastik doğal güzelliklerinden biri bulunur.

Suuçtu Şelalesi Hakkında Bilgi

Bursa gerçekten de inanılmaz bir şehirdir. Herkese şiddetle gezmesi için önerdiğim Türkiye’nin gözde şehirlerinden biridir. Hem yemekleri hem tarihi yerleri hem de doğal güzellikleri ile ön plana çıkıyor.  Hepsini bir arada bulundurması ile onu ziyaret edenleri kendisine hayran bırakıyor. Suuçtu Şelalesi de bu doğal güzelliklerden yalnızca bir tanesi desem yalan olmaz herhalde.

Bursa’nın doğa harikası olan bu şelale aynı zaman da tatlı su kaynaklarından biridir. Durun bu kulağa çok sıradan geliyor.  Ama şelalenin önemini hemen belirtelim size. Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinin en büyük içme suyu kaynağı olma özelliğine sahip.

Suuçtu Şelalesi Nasıl Oluştu?

Suuçtu Şelalesi, bölgede yer alan Kara dere isimli derenin altında bulunan fay hattının kırılması ile oluşmuştur. Hatta adını bu durumdan almış. Suuçtu Şelalesi, 38 metre yükseklikten akıyor. Tahmin edersiniz ki bu da inanılmaz bir görüntü yaratıyor. Koruma altındaki Suuçtu Tabiat Parkı’nda saklanarak hızlaakan dere, 38 metrelik (125 fit) yüksek bir uçurumun üzerine düşmektedir.

Suuçtu Şelalesi’nde Bulunan Güzellikler

Büyük kayalar, kalın bir orman, sığ yan dereler ve serin, temiz hava… Öğleden sonra vakit geçirmek için nadir yerler arasındadır. Burada kurulan sofralara en güzel eşlik eden doğa harikasıdır.

Suuçtu Şelalesi’ne Ne zaman Gidilmeli?

Sıcak bir yaz gününde şehirden bir öğleden sonra kaçamağı olarak öneriyoruz. Suuçtu ‘ya ulaşmanın en iyi yolu araba kullanmaktır. Mümkünse, son derece sevilen bir nehir kenarı piknik masası talep edebilmek için günün erken saatlerinde ve sonbaharda gidilmelidir. Öğleden sonra, özellikle hafta sonları park oldukça kalabalık oluyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu