Fırtına Deresi! Bir Doğa Mucizesi

Kemer köprüleriyle süslü olan Fırtına Deresi görenleri büyülemektedir. Özellikle macera arayan ve doğa sporlarına ilgiliyseniz Fırtına Deresi istediğinizden fazlasını sunmaktadır. Kaçkarlarda bulunan ve yerli turistler kadar yabancı turistlerin ve doğa tutkunlarının uğrak yeridir.

Fırtına Deresi Nerede?

Eski adı Peruma olan ve Doğu Karadeniz’de yer alan akarsulardan biridir. Fırtına Deresi havzası Rize ilinin Ardeşen ve Çamlıhemşin ilçelerinin sınırları içerisinde yer almaktadır. Bununla birlikte, Kaçkar Dağları’nın Karadeniz’e bakan yamaçlarındaki derelerin birleşmesi ile oluşmuştur. Rize Ardeşen’in yaklaşık 2 km batısında Karadeniz’e dökülen Fırtına Deresi, 68 km uzunluğundadır. Rize – Ardeşen kara yolundan, güneye çıkan karayolu takip edilerek 22. km’de Çamlıhemşin ilçesine ulaşılabilmektedir.

Fırtına Deresinde yapılabilecek aktiviteler

Çay bahçeleri içerisinden geçen, üzerindeki kemer köprülerle süslü Raftinge elverişli parkurlara sahiptir. Aynı zamanda nehir üzerinde sportif olta balıkçılığı yapılabilmektedir. Çamlıhemşin’in yaklaşık 1 km güneyinden parkura başlanılabilir. 5. kilometrede iri kayalara dikkat edilmelidir. 7. km, 8. km ve 9. kilometrede tehlike arz eden geçişler olduğu için suyun iyi incelenmesi gerekir.

12. kilometrede batı yönünde kalan yamaçtaki Duygulu şelalesi yöreye ayrı bir güzellik vermektedir. Parkuru, Fırtına Deresi’nin Karadeniz’e dökülmeden önce uygun bir yerinde bitirmek mümkündür. Yaklaşık 23 km süren parkur boyunca derenin yatağı çok taşlık olup, suyun debisine göre 3 – 4 – 5 zorluk derecesinde yerler vardır.

Aşırı yağmurlarda dikkat edilmelidir. Bütün yıl boyunca akarsu sporu için uygundur. Yükseklerden inerken birçok kola ayrılmaktadır ve bu kollar dağın yamaçlarında akarken ormanın içinde birçok irili-ufaklı göller ve çağlayanlar meydana getirmektedir. Özellikle son yıllarda rafting sporuna meraklı olanlar için ideal bir merkez halini almıştır.

Fırtına Deresi hakkında bilgi

1177,03 kilometrelik yüzölçümü ile Doğu Karadeniz’deki en büyük akarsu havzalarından biridir. Kuzeyden Karadeniz, güneyden Kaçkar ve Soğanlı dağlarının su bölümü çizgisi ile sınırlanmıştır. Deniz kıyısından hemen duvar gibi yükselen dağlar 40 km kuş uçuşu mesafede 3900 metrelere ulaşır.

Türkiye’nin 4. büyük zirvesi olan Kaçkar Dağı 3932 m çalışma sahasını güneyden sınırlayan su bölümü hattının en yüksek noktasıdır. Fırtına Deresi havzası Doğu Karadeniz Dağlarının Karadeniz aklanında yer alan akarsu havzalar içerisinde en büyüğüdür. Bununla birlikte, yüzey şekilleri bakımından en nefes kesici görünüme sahip olanıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu