Cunda Adası! Her Şeyiyle Harika – Part 1

Zeytin ağaçları, denizde sallanan küçük balıkçı tekneleri ve Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla Cunda Adası harika bir yerdir. Bununla birlikte, keşfedilmeyi bekleyen inkâr edilemez cennetten bir yerdir. Adada çok sayıda neoklasik bina, kilise, manastır ve cami vardır. Taxiarchis Kilisesi, Ayışığı Manastırı, Osmanlı ve Rum Evleri, Patrice Köyü vardır. Bununla birlikte, Melek Tepesi, mendirek ve tekne yapım atölyeleri ile rengârenk bir adadır.

Cunda Adası Konumu

Alibey Adası olarak da adlandırılan ada, Türkiye’deki Ayvalık Adaları takımadalarının en büyüğüdür. Türkiye’nin kuzeybatı kıyısındaki Edremit Körfezi’nde, Balıkesir İli, Ayvalık açıklarında, 23 kilometrekarelik bir alana sahiptir. Yunanistan Midilli Adası’nın 16 kilometre (10 mil) doğusunda yer almaktadır.

Cunda Adası Tarihi

Yazılı kaynaklara göre antik çağ

lardan beri Cunda Adası bir yerleşim yeridir. Çoğunluğu Rumlar oluşturmaktadır.1923’ten sonra nüfus mübadelesi olmuş ve zorunlu göçler başlamıştır. Cunda Adası en büyük Rum yerleşkesiymiş. Rumların yerine Giritli ve Midilli Türkleri getirilmiştir. Bu sonradan Cunda Adasının gastronomi turizminin gelişmesini sağlamıştır.

Cunda Adası hakkında bilgiler

Cunda Adasının en canlı bölgesi sahil tarafıdır. Kıyı, içeride bir evi tercih eden kırlangıçların yuvasının altında Türk çayını yudumlamak için köyün yaşlı adamlarının bir araya geldiği yüksek tavanlı bir alan olan sevimli Taş Kahve de dâhil olmak üzere restoran, bar ve kafelerle kaplıdır.

Bunun yanında Cunda Adası açık havada muhteşemdir. Üstelik doğal bir plajla çevrilidir. Kıyı boyunca irili ufaklı çok sayıda restoran var. Burada lezzetli balıkları, taze deniz ürünlerini ve zeytinyağında pişirilen yerel mezeleri tadabilirsiniz.

Cunda Adasında gezilecek yerler

 

En önemli simgesi Taxiarchis Kilisesi’dir.  Büyük, eski Rum Ortodoks katedrali terk edilmiş şimdi restore edilmiş ve Rahmi M. Koç Müzelerinden birine ev sahipliği yapmaktadır. Adanın kuzeyindeki Poroselene koyu, Cunda’nın başlıca turistik yerleri arasındadır. Antik çağda, Pausanias’ın bahsettiği bir hikâyeye göre, boğulmakta olan bir çocuğu kurtaran bir yunusun eviydi.

Cunda Adasına nasıl gidilir?

Ayvalık sahilinden tekneyle sadece 15 dakika uzaklıktadır. Köprü bağlantısı adayı bir yarımadaya dönüştürdü. Oraya otobüsle, tekneyle ya da 8 km yürüyerek gidebilirsiniz. Bir boğazla ayrılmakta olan toprakları birbirine bağlayan Türkiye’nin ayakta kalan ilk ve en eski köprüsü olan köprüyü kullanmak mümkün ama denizin huzur dolu sessizliğinde yelken açmak daha iyi hissettiriyor. Ayvalık ilçe merkezinden Cunda Adası’na sık sık otobüs ve feribot seferleri vardır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu