CUMALIKIZIK KÖYÜ! KÜLTÜR MERKEZİ – Part 1

Bursa’da bulunan Uludağ eteklerinde yer alan, Kızık köylerinden biri ve en gelişmiş gezilebilecek yer haline gelen dünya mirasımız ‘Cumalıkızık köyü’ buyurun beraber tanıyalım.

Tarihi

1300’lü yıllarda göçebe şeklinde yaşayan Oğuz Türkleri, Moğolların saldırısından kaçarak Anadolu, İran ve Suriye taraflarına doğru ilerliyorlar. Anadolu’da ise Bursa onlar için bir yerleşim noktasıdır. Göçebe boylardan Kızıklar,14.yüzyılda Bursa’ya ulaşıyor ve Osman Gazi’den yurtluk istiyorlar. Osman Gazi de merkezden biraz uzakta olan bu bölgeyi işaret ediyor. Bunun üzerine Oğuz Türkleri bu bölgede yaklaşık 12 tane köy kuruyor.

 

Cumalıkızık Köyü Hakkında Bilgiler

UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Cumalıkızık köyü tarihi yapılarıyla büyülüyor. Cumalıkızık sokaklarında bulunan yapılar yaklaşık 150 senelik bir tarihe ev sahipliği yapıyor.

Bu evlerin büyük bir bölümü restore edilmiştir. Restoran, butik otel, hediyelik eşya dükkânı ve tabii kahvaltı mekânı olarak hizmet vermektedir. Osmanlı Devleti’nin Bursa’da ilk yerleşim yerlerinden biri olan, yaklaşık 700 senedir Osmanlı izlerini taşıyan Cumalıkızık,1980’de Anıtlar Yüksek Kurulu’nun kararı sonucunda korunma altına alınmıştır.

1981’de köy, Kentsel ve Doğal Sit alanı ilan edilmiştir. 2000’de önce UNESCO Dünya Mirası Listesine girerek koruma altına alınmıştır. Bundan dolayı yenileme çalışmaları da büyük ölçüde UNESCO tarafından belirlenen kriterlere göre hazırlanmıştır. Cumalıkızık’ta gözünüze çarpan şeylerden biri de yöre halkının yaşam biçimini koruyor olmasıdır.

İlk zamanlarda en az 15 tane bu köylerden günümüzde sadece Cumalıkızık, Hamamlıkızık, Fidyekızık, Derekızık ve Değirmenlikızık ismindeki beş tanesine ulaşılıyor. Bu bölgedeki köyler de birbirinden ayrışan özeliklerine göre isimler verilmektedir. Mesela Değirmenkızık değirmenleri çok olduğu söylenmektedir. Bol deresi olduğu için Derekızık adı verilmektedir. Cumalıkızık köyü ise Cuma namazı için insanlar çevre köylerden geldiği için buraya da Cumalıkızık denilmektedir.

Cumalıkızık’ta Gezilecek Yerler

Akla gelen ilk şey Cumalıkızık’ta Kahvaltı oluyor. Kahvaltı mekânı önermeyeceğim çünkü yolda yürürken bile kahvaltı mekânlarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Burada kahvaltı yapmak adet olarak biliniyor. Cumalıkızık’a geldiğiniz zaman hafta sonları 10’dan önce kesinlikle gitmenizi tavsiye ederim. Çünkü 10’dan sonra rezervasyonsuz yer bulmak oldukça zordur. Gel gelelim Cumalıkızık’ın rengarenk sokaklarına. 2-3 katlı, cumbalı, renkli, daracık sokakları, bozulmamış dokusuyla adeta tarih kokuyor diyebiliriz. Bölgede yer alan yaklaşık 250-300 evin büyük bölümünde aktif olarak yaşam devam ediyor. Bir bölümü ise restoran, kahvaltıcı, hediyelik eşya mağazası olarak hizmet ediyor. Üçüncü olarak Küpeli Ev adını girişindeki avludaki küpe çiçeklerinden alan küpeli ev,UNESCO Derneği’nin projesinin yürütüldüğü yer aslında.Bu evin içerisi köy halkının ev düzenin nasıl olduğunu net olarak görebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu