Carlsbad Mağaraları! Saklı Cennet…

Yurt dışına gitme planları yapanların gitmesi gereken Carlsbad Mağaraları Ulusal Parkı, görenleri büyülemektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nin New Mexico eyaletinde bulunan yer altı oluşumlarına sahip bir milli parktır. Birçok konsere ev sahipliği yapan bu olağanüstü oluşumu yakından tanıyalım!

Daha fazla bilgi sahibi olabilmek için buraya tıklayabilirsiniz!

Büyük Oda(Big Room)

Dünya’nın en büyük 7.oda mağarası olarak kabul edilen Carlsbad Mağaraları Ulusal Parkı’nda yer almaktadır. 1219 m-190 metre ölçülerine sahip ve 107 metre yüksekliğindeki Büyük Oda mağarası stalagmitleri ile ilgi çekmektedir. Bununla birlikte, en görkemli speleotermlerin yaklaşık 20’sinin resmi adı vardır: Hall of the Giants, Temple of the Sun ve Rock of Ages gibi görkemli adlar ve en büyüleyici manzarayı yaratmak için elektrik ışıklarıyla ince bir şekilde aydınlatılmış; ışıklar beyazdır, bu nedenle mağaralardaki tüm renkler doğaldır.

Doğal Giriş

Doğal Giriş, kaktüs çölünde hafif bir yürüyüş, yolun aşağıdaki karanlığa doğru zikzak çizdiği platoda büyük bir açıklığa götürür. Bu uçurum, Nisan’dan Eylül’e kadar aşağıdaki mağaranın dallarından birinde yaşayan 300.000 kadar Meksikalı serbest kuyruklu yarasa kolonisinin çıkış yeridir ve günbatımında koloninin ortaya çıkışını izlemek unutulmaz bir olaydır. Yeraltında, yol başlangıçta oluşumlardan yoksun olan büyük, loş bir odaya 750 fit düşerken oldukça diktir. Bu geçit doğuya doğru yarasa barınağına doğru devam etmektedir. Ancak yol batıya geri döner sonra kapsamlı dikit ve sarkıt koleksiyonlarının bulunduğu tünellere dönmektedir.

Krallar Sarayı

Krallar Sarayı, Carlsbad Mağarası’nın şu anda halka açık en derin kısmı oluşturmaktadır. Öne çıkan özellikler arasında, özellikle büyük bir dalgalı tabaka oluşumları dizisi olan Queens Perdeler bulunmaktadır.

Sol El Tüneli

Fosiller, mağara havuzları ve hassas speleotermlerin bulunduğu fener aydınlatmalı geçitlere sahip olan Sol El Tüneli görülmesi gereken yerlerden birini oluşturmaktadır. Sol El Tüneli ‘ne tur her gün bir kez yapılmaktadır. Ve yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir.

Aşağı Mağara

 Aşağı Mağara, Büyük Oda’dan döngünün yaklaşık yarısına kadar uzanmaktadır. Ana oda ile aynı derecede muhteşem özelliklerle dolu daha düşük katta bulunmaktadır. Metal merdivenlerle erişilmektedir.

Beyaz Dev Salonu

Beyaz Dev Salonu, büyük beyaz bir dikit içermektedir. Mağaranın daha uzak bir bölümüdür. Dar geçitlerden geçmeyi ve metal merdivenleri tırmanmayı gerektirir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu