“AYDER YAYLASI” KARADENİZİN CENNETİ

Eski zamanlarda Ayder Yaylası hiçbir zaman yayla olarak kullanılmamıştır. Ayder’i Halalılar dinlenme amaçlı kullanmışlardır. Halalılar, Hala Köyünden yaylalarına (Kavrun, Ceymakçur, Paákçur) göç ederken Ayder‘de kaplıcada dinlenirler. Araştırmacı Metehan Mollamehmetoğlu Ayder’in 1900’lü yıllarda bölge insanının bir dinlenme yeri olduğunu söyledi. Kaplıcanın geçmişi 1700’lü yılları bulunmaktadır.

Bu yaylayı tanıyabilmeniz ve gitmeden fikir sahibi olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayder Yaylası’nda Gezmek!

Ayder Yaylası gezisi, Karadeniz’in en huzurlu aktivitelerinden biri olarak doğasever her insanın hayatında en azından bir kere olsun deneyimlemesi gereken etkinliklerden. Kaçkar Dağlarının çam ormanlarıyla kaplı, yaz aylarında ayrı, kış aylarında ayrı, bahar aylarında ise tarif edilemeyecek kadar güzel olan Ayder Yaylası; kaplıcaları, lezzetli yemekleri ve sıcakkanlı insanları ile Rize’de görülmesi gereken yerlerden biri olarak öne çıkıyor.

Ayder Yaylası’nın İki Yönü Var

Çay bahçelerinin ve restoranlarının bulunduğu turistik taraf ve doğa ile daha iç içe olan kamp alanı.

Kaçkar Dağları manzaraları sunan Ayder, deniz seviyesinden 1350 metre yükseklikte bulunan, yayla olarak anılan; ama aslında yayla olarak kullanılmayan bir bölge. Bölge halkı burayı yaylalara gidiş ve dönüşte dinlenme amacıyla kullanırmış.

Kaplıcalar

Ayder, tertemiz ve lezzetli suları ile çok ünlü. Osmanlı döneminde buradaki suların güzelliği kayıtlara geçmektedir. Aynı zamanda bu ünlü kaplıcaları ziyaret ederek şifa arıyor.

Ayder Yaylası, 1987 yılında Bakanlar Kurulu tarafından “Turizm Merkezi” olarak ilan edildi. Bu yıla kadar daha çok bilenlerin gittiği bir yerdi, şimdilerde herkes biliyor. Özellikle de tatil sezonlarında burası çevre illerden ve yurt dışından gelen turistlerle dolmaktadır.

Ayder Yaylası’nın Doğal Güzellikleri

Bunların en ünlüsü olan Fırtına Deresi, yemyeşil manzaraların yanı sıra meraklıları için rafting yapma imkanı da sunmaktadır. Ayder Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan bir bölge. Ayder’e ulaşım çok kolay. Asfalt kaplı yollar sayesinde bu doğa harikasına kış mevsiminin en zorlu şartlarında bile ulaşabilmeniz mümkün. Rize’den Çamlıhemşin’e doğru yola çıktıktan sonra 19 kilometrelik yolculuğun ardından ulaşıyorsunuz. Ve kesinlikle bu yolu çekmeye değdiğini görüyorsunuz.

Ayder Yaylası’na en yakın havalimanı, Trabzon’da bulunuyor. Trabzon Havalimanı, Ayder Yaylası’na yaklaşık 150 kilometre mesafede. Rize yakınlarında değilsen Ayder Yaylası’na gitmek için en pratik yöntem, Trabzon’a uçtuktan sonra Trabzon’dan kalkan araçları kullanabilirsiniz. Ayder Yaylası’na gitmek için kendine Trabzon Havalimanı’ndan bir araç da kiralayabilirsin. Karadeniz sahil yolu, araç sürmek için Türkiye sınırları içinde görülebilecek en güzel yollardan birisidir.

Ayder Yaylası Doğa Etkinlikleri
  • Kaplıcalarda şifalı suların tadını çıkarabilirsiniz
  • Çevredeki yaylalarda ya da nehir kenarlarında kamp yapabilirsiniz.
  • Her şeyden önemlisi rafting yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu