Amasya Evleri (Yalıbolu Evleri) – Part 1

Beton yapılardan şehrin gürültüsü derken evimizde bile bazen huzur bulamıyoruz diyenlerden iseniz Amasya evleri tam size göre. Amasya evleri gerek yapısı ve mimarisi ile göze çarpan ve nefes kesen bu yapıları görmeden yurtdışına çıkmayın derim. Siz de bu yapıları merak ediyorsanız gelin yazının devamını okuyalım.

Amasya Evleri

 Amasya evlerinin en önemli özelliği, Anadolu’nun ilk prefabrik evleri olmalarıdır. Bazıları tek bir günde bile inşa edilmiştir. Amasya evleri Anadolu sivil Türk mimarisinin güzel örnekleridir. Sizi adeta eski zamanların sıcaklığına götüren bu evler hem yüreğinizi ısıtacak hem ruhunuzu.

Amasya Evlerinin Yeri

Ünlü Amasya Yalıbolu evleri, Amasya’daki kale uçurumu ile nehir kıyısı arasında sakin ve sakin bir şekilde yer almaktadır, bu nedenle büyüleyici manzaraları ziyaretçilere büyüleyici bir ortam sağlar. Ayrıca günümüzde geleneksel Osmanlı Sanat tarzını yansıtıyorlar.

Amasya Evlerinin Tarihi

19. ve 20. yüzyıllar arasında Büyük Osmanlı dönemine kadar uzanmaktadır. Aslında, bu dönemde Osmanlı İmparatorluğu vatandaşları bu görkemli ve parlak binalarda yaşadılar. Başlangıçta, bu ev alanı Romalılara ev sahipliği yaptı; ülkelerini düşmanların istilasına karşı korumak için muhteşem şehir surlarını inşa ettiler. Ancak daha sonra Osmanlılar buraya gelip İmparatorluklarını kurdular. Ve bugünkü Yalıbolu evlerini Eski Şehir surlarına kurdular.

Dahası, bugün geçmişten bu yapılar koruma altına alınmış ve tekrar tekrar yenilenmiştir. Son olarak, şu anda turistleri yakalayan otel, bar, kafe ve restoran gibi çeşitli işlevler olarak kullanılırlar ve servis edilirler.

Amasya Evlerinin Mimarisi

İnanılmaz bir mimari yapıya sahiptir. İlk olarak, Osmanlı sivil mimari tarzını yansıtıyorlar. İki katlı bu evler Haremlik ve Selamlık (selamlama) bölümlerinden oluşmaktadır; haremlik kısmı sadece ev sahibi ve aile üyeleri tarafından özel bir yer olduğu için kullanılmıştır. Ancak selamlama (Türkçe Selamlama) bölümü genel olarak misafir ve diğer ziyaretçiler gibi halka açılıyor. Ayrıca bu iki alan arasında su kuyusu, avlu ve fırın da dâhil olmak üzere harika bir kapı bulunmaktadır.

Amasya Evleri Hakkında Bilgiler

Buna ek olarak, özel bir kanepe (salon), konsol balkonları ve büyüleyici Giyotin, oriel pencereleri ile çevrili nefes kesen odaların yanı sıra Sahne veya Sahne-i Şirin olarak adlandırılan bir konak içerir. Bu özellikler dışında, birinci kat taş veya betondan yapılmış, ikinci kat ahşap ve yivli fayanslarla döşenmiştir.

Başa dön tuşu