Acarlar Longozu! Türkiye’nin Tek Parça Ormanı

Acarlar Longozu, Türkiye’de nadir bulunan bir doğal varlıktır. Sahip olduğu ekosistemin öneminden dolayı Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 1. Derece Doğal Sit Alanı statüsü kazanmıştır.

Acarlar Longozu

 Acarlar Longozu, endemik bitki ya da hayvan türlerine sahiptir. Orman ve sulak alanların iç içe olması sebebiyle hayvan ve bitki varlığı açısından oldukça zengindir. Göçmen kuşların üreme ve kışlama alanı olan bölge, Sakarya’da yaban hayatının da varlığını sürdürebildiği bir yerdir. Acarlar Longozu, Anadolu toprakları üzerinde yer alan kuşların iki önemli göç yolunun birinin üzerinde yer almaktadır. Genel olarak bu bölge, göçmen kuşlar açısından oldukça verimli ve eşsiz bir sahadır. Bu bölgede konaklayan ve kuluçkaya yatan türler arasında dalgıçlar, ibisler, karabataklar, yaban ördekleri, bataklık kuşlarının birçoğu, deniz ve balık kartalları yer almaktadır. Kuşlar bu bölgede, genel olarak sonbahar mevsiminde görülebilmektedir. Yaban hayatını meydana getiren türler arasında da tavşan, tilki, yaban domuzu, gelincik, doğan ve sincap sayılabilir.

Bitki Örtüsü

Acarlar Longozu, sulak alan ekosistemlerinin bütün özelliklerinin bir arada olması nedeniyle flora ve fauna açısından da oldukça bereketlidir. Alanda; kayın, gürgen, meşe, dişbudak ve kızılağaçları hâkimdir. Bu verimli alanda 12 adet endemik bitki türü de vardır. Şunu da belirtmeliyiz ki longozun sadece küçük bir miktar alanı gezmeye açık. Bunun nedeni ise longozun korunması için önlemler alınmış olmasıdır. Yürüme alanı 750 metre kadar uzanan tahta bir platform şeklinde devam ediyor. Ve böylelikle koruma sağlanmaktadır.

Acarlar Longozu’nda Yapılacaklar

Turistik açıdan tanıtımı yapılmakta olan bir doğa harikasıdır. Bölgedeki doğal yaşam, yemyeşil çevre, kuş sesleri, suyun şırıltısı ve suda yüzen ördekler insanın içini huzurla doldurmaktadır. Longozun doğal varlıklarının korunması için her yeri ziyarete açık değildir. Yaklaşık 750 metre uzunluğundaki tahta köprü üzerinde gezinti yapmak mümkündür. Bölgeye giriş için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Hazırlıklı gelinerek suyun etrafında piknik yapma imkânı bulunmaktadır. Ayrıca tekne turlarına da katılarak suyun üstünde doğanın eşsiz manzarasını izlemek de mümkündür.

Acarlar Longozu Gezilecek Yerler

Maden Deresi: Buraya gidecek olursanız kayaların içinden maden ocaklarına giden geçitleri görebilirsiniz. Özellikle yemyeşil bir kanyonda doğa yürüyüşleri, pikniklerin ve kampların yapıldığı turistik bir yer konumundadır.

Narköy

Narköy Kandıra’da bulunan bir ekolojik yaşam merkezidir. İçinde çiftlik ve otel barındırırken aynı zamanda çeşitli eğitimler veriliyor. Şehirlilerin çiftlik hayatına adapte olabileceği yerdir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu