SİVİLCELERE KARŞI 5 ETKİLİ ÇÖZÜM!

 

Sivilceler vücudumuzdan bir çeşit yağ atma yoludur. Özellikler ergenlik denilen 12-20 yaş arası döneminde vücudumuzun çeşitli yerlerinde çıkarlar. Bazı insanlar sivilceyi sıkıp içindeki sıvıyı çıkartmayı, bazı insanlar ise, sivilceye hiç dokunmayıp kendi kendine kuruyup geçmesini savunuyor. Bu yazımızda, “Sivilce neden olur? Sivilce çıkınca ne yapılmalıdır? Sivilce nasıl geçer?” gibi soruları cevaplandıracağız.

Sivilce Neden Olur?

Sivilce, sağlıksız beslenme, kir ve stres gibi çeşitli sebepler nedeniyle tıkanan gözeneklerde çıkabilir. Bu nedenlerden dolayı tıkanmış gözenekler inflamasyona veya siyah noktaya oluşturabilir.

Özellikle ergenlik dönemi boyunca vücudumuzun farklı yerlerinde oluşan sivilceler gayet olabilir. Eğer gereğinden fazla sivilce çıktığı düşünüyorsanız bir aile hekiminize başvurmanızı tavsiye ederiz.

Sivilcelerin fazlasıyla çıkma nedenlerinden biride genetik olabilir. Ergenlik döneminde değil ve sağlıksız besleniyor olsanızda genetik olarak çıkıyor ise sivilceler, uyguladığınız yöntemler kısa süreli işe yarayacaktır.

Sivilceler aynı zamanda hormonal dengesizlik, aşırı aktif yağ bezleri, gereksiz diyet ve herhangi bir ilacın yan etkisi sonucu da oluşabilir. Peki, vücudumuzda sivilce çıkınca ne yapmalıyız?

Vücudumuzda Sivilce Çıkınca Ne Yapmalıyız?

Sivilceler kötü görünüşlerinin yanı sıra bazı durumlarda sinir bozucu ve utanç kaynağı olabiliyor. Doğal olarakta psikolojik sağlığınız fazla stres yaptığınız için yıpranıyor.

Vücudumuzda sivilce çıkınca öncelikle daha fazla stres yapmamak çok önemlidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi stres yapmak, daha sivilceye yol açıyor. Sivilceyi kesinlikle sıkmayın veya ellemeyin. Sivilceyi sıktığınız takdir de durum daha da kötüleşerek, iz kalabilir. Bu yüzden sıkmak yerine sabırla beklemeyi tercih ve sivilcelere karşı iyi gelen yöntemlerin bazılarını deneyin.

Sivilceye Neler İyi Gelir?

 

Limon ve Karbonat

Limon ve karbonat karışımı evde yapabileceğiniz en etkili tedavilerden biridir. Limon ve karbonatın birleşmesi sonucunda ortaya, ciltteki ölü derilere ve sivilcelere fazlasıyla iyi gelen bir yöntem çıkıyor. Bir çay kaşığı karbonatı, iki yemek kaşığı limon suyu ile karıştırdıktan sonra pamuk yardımıyla akne olan bölgelere uygulara bilirsiniz.

Lavanta Çayı

Lavanta çayı akneler için en çok tercih edilen doğal tedavi yöntemleri arasındadır. Lavanta çayı tedavisi etkisini en az 1 ay düzenli kullanmanız dâhilinde etkisini gösteren bir tedavidir. Lavanta çayı cildinizde yer alan sivilceleri kurutup dökmekle kalmaz aynı zamanda sivilce döküldükten sonra iz kalmasını engeller. Lavanta çayını sivilce olan bölgelere bir parça pamuk ya da havlu kâğıt ile sürdükten sonra sizler de farkı hissedecek ve göreceksiniz. Aynı zamanda lavanta çayı daha sonra oluşabilecek sivilceleri de büyük ölçüde engeller.

Limon ve Yoğurt

Limon ve yoğurt birleşimi de taşıdığı anti bakteriyel özelliği ile sivilcelere çok iyi gelir. Cildiniz de sürekli olarak akneler meydana geliyorsa limon ve yoğurt karışımını size iyi gelebilir. Limon ve yoğurt karışımı düzenli olarak uygulandığı takdir de sivilceleri kısa süre içerisinde dökmenizi ve gözeneklerinizi temizlemenizi sağlar.

Ceviz Yaprağı

Taze ceviz yaprakları sayesinde uygulanan bu tamamen doğal tedavi yöntemi de sivilceler için alternatif ve oldukça etkili evde uygulayabileceğiniz tedavi seçenekleri arasındadır. Bu tedaviyi uygulamak için ilk öncelikle, kaynar suyun içerisine ceviz yaprakları ilave ediliyor ve yarım saat daha kaynamaya bırakılıyor. Ardından yarım saat de soğuması için bekledikten sonra bir pamuk veya havlu kâğıt ile sivilce olan bölgelere uygulayınız. Sivilcelere ve cildinize iyi gelen bu bitkisel yöntemi herkes tarafından uygulanabilir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, akne problemi yaşayanlar için en çok tercih edilen, evde uygulanabilecek tedavi yöntemleri arasındadır. Cildinizi temizlemenize yardımcı olan elma sirkesi anti bakteriyel özelliği sayesinde sivilceleri dökmeye yardımcı olur ve yeni sivilcelerin çıkmasını önler. Bu yöntemi bir pamuk kullanarak 5 ila 7 dakika boyunca sivilce oluşan bölgelere sürülür. Ardından temiz ve ılık su ile durulayın. Elma sirkesi yöntemini günde sabah, öğle, akşam olarak 3 defa uygulayarak sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu