Yasaklar Kalktı mı? 1 Mart 2021 Son Dakika!

Yasaklar kalktı mı hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bazı açıklamalara yer verdi. Bu açıklamalara göre sokağa çıkma kısıtlamasının kalkıp kalkmayacağı hakkında da bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca yasakların hangi illerde kalkacağı gibi konularda da bazı açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yasakların il bazında kaldıracağını söyledi.

Yüksek Riskli ve Riskli İllerde Yasaklar Kalktı mı?

Hafta sonu devam eden sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili de duyurular yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüksek ve çok yüksek riskli illerde yasakların Pazar günü devam edeceğini söyledi. Buna ek olarak kalan illerde ise hafta sonu sokağa çıkma yasağı tamamen kalkmış oldu. Bu anlamda tüm yasaklar kalktı mı sorusuna aradığınız cevabı bulabilirsiniz. İl haritasını inceleyerek bulunduğunuz ilin risk durumunu öğrenebilirsiniz. Yüksek risk grubunda uygulanan yasaklar sadece Pazar günü devam edecek. Bu anlamda insanlar cumartesi günleri normal hafta içi gibi işlerine devam edebilecekler.

21.00-05.00 Kısıtlaması

Akşam 9 ile sabah 5 arasındaki kısıtlamalar ise devam edecek. Bundan dolayı cumartesi de dahil olmak üzere hafta boyunca akşam 21.00 ile sabah 05.00 arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. Pazar günü yasak olmayan illerde de gece yasağı uygulanacaktır. Yasaklar kalktı mı konusunda bir diğer önemli nokta ise restoran ve kafelerin durumu. Restoranlar ile ilgili açıklamalar da yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan il bazında esnetilme yapılacağını belirtti.

Yasaklar Kalktı mı? Restoranlar ve Kafeler Açılıyor

Restoran ve kafeler %50 ve %30 şartı ile tekrar açılabilecekler. Buna ek olarak yüksek risk grubu dışında kalan illerde kafeler ve restoranlar artık normal şekilde hizmet vermeye devam edebilecekler. Burada dikkat edilmesi gereken kural ise 45 dakika kuralı olmaktadır. 45 dk. süresi geçilmeden kafeler müşterilerini ağırlayabilecekler. Yüksek riskli illerde ise paket servis ile işletmeler hizmet vermeye devam edebilirler. Buna ek olarak 2 hafta bir illerin durumları hakkında da bilgilendireleceğinz. Buradaki duruma göre illerde kapanma, açılma olabilecektir. Eğer bir ilde durumlar kötüye gider ve salgın hızını artırırsa bu durumda il genelinde eski kısıtlamalara dönülebilir. Haftalık olarak güncellenecek olan haritaya göre bu kararlar valilikler tarafından alınabilecekler.

Başa dön tuşu