Kabine Sonrası Alınan Kararlar Açıklandı

1 Mart 2021 Pazartesi günü itibari ile ülke genelinde devam eden kısıtlamalar, yapılan kabine toplantısı sonrası karara bağlanmıştır. Buna göre kabine sonrası çıkan kararları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Hem restoran ve kafeler ile ilgili, hem de 65 yaş üstü ve 20 yaş altındaki kişilerin kısıtlamaları ile ilgili alınan kararları açıklayan Erdoğan, zamanla ülke genelinde tamamen normalleşme olacağını söyledi. Buna göre alınan bazı kararlar özellikle kafe ve restoran sahiplerini sevindirdi.

Kahvehanelerin ve düğün salonlarının nasıl olacağı ve kısıtlamaların ne ile sınırlı olacağı da kabine toplantısı sonrası açıklanmıştır. Buna göre sokağa çıkma günleri bazı illerde kademeli olarak kaldırılmaya başlanmıştır. Risk oranı yüksek olan ve vaka sayısının fazla olduğu illerde de devam edeceği bu şekilde karara bağlanmıştır. Kabine sonrası alınan kararlar ise en fazla düğün salonu sahipleri ile restoran sahiplerini sevindirdi.

Kahvehaneler ve Restoranlar Açılacak mı?

Kahvehaneler ve restoranlar açılacak mı?” Sorusu halk ve işletme sahipleri tarafından merak edilen soruların başında gelmektedir. Risk oranı az olan illerdeki restoranlar %50 doluluk oranıyla hizmetlerine devam edebilecekler. Aynı şekilde kahvehaneler de restoranlar gibi faaliyetlerine bu şekilde devam edebilecekler.

Maske takılması ve HES kodu uygulamaları ise özellikle restoranlara girişlerde, işletme sahipleri tarafından kontrol edilecek ve bu şekilde vatandaş restoranlara giriş yapabilecektir. Restoranların çalışma saatleri ise orta risk grubu illerde sabah 09.00 ile akşam 19.00 olarak belirlenmiştir. Riskli illerde ise restoranda yemek yeme kısıtlamaları devam edecektir.

Sokağa Çıkma Yasağı Saatleri Devam Edecek mi?

Recep Tayyip Erdoğan’ın günler önce 1 Mart’ı işaret etmesi oldukça merak uyandırmıştı. Bugün itibari ile sokağa çıkma yasağı saatlerinde değişikliklere gidilmiştir. Akşam 21.00’a kadar olan sokağa çıkma yasağı, risk oranı az olan yerlerde kalktı.

 

Düğün Salonlarının Son Durumu Nasıl Olacak?

Düğün salonlarının son durumu ise restoranlar gibi merak edilmektedir. Risk grubunda olan illerde düğün ve nikâh merasimleri 100 kişi ile yapılabilecektir. Ancak bu sadece 1 saat ile sınırlı olacaktır. Risk oranı fazla olan yerlerde ise bu sayı 50 ile sınırlandırılmıştır. Saat ise aynı olarak belirlenmiştir. Bazı sivil toplum kuruşlarının faaliyetleri ise 300 kişi olmak şartıyla yapılabilecek kararı alınmıştır.

 

Başa dön tuşu