MTVye Zam Geldi! İşte Yeni Oranlar!

2021 yılı için MTVye zam oranları belirlendi. Buna göre hangi araç sahibinin ne kadar MTV ödeyeceğine ulaşabilirsiniz. Ödeyeceğiniz tutar ise geçmiş döneme göre %9 zamlanmış durumda. Hangi aracın ne kadar MTV ödeyeceği, ödemelerin ne zaman yapılacağı ve nasıl ödeme yapacağınız hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için siz de haberimizi okuyabilirsiniz. Ödeme yöntemlerini öğrenerek kolaylıkla dakikalar içinde ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca ödeyeceğiniz  tutarı da araç bilgilerinize göre net şekilde öğrenebilirsiniz.

MTVye Zam Sonrası Yeni Fiyatlar

Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplanırken aracın bazı bilgileri gerekmektedir. Bu bilgilere göre MTV fiyatı belirlenmektedir. Aracın motor gücü ve yaşı vergi miktarını belirleyen iki önemli faktör olmaktadır. Bu iki detaya göre araç sahiplerinin ödeyeceği MTV tutarları da değişebilmektedir. MTVye zam sonrasında 2021 yılı için en düşük ödenecek MTV tutarı 109 TL’ye yükselmiştir. En yüksek tutar ise 5 bin 107 TL olarak belirtilmektedir. Yılda 2 taksit şeklinde ödenebilen MTV’nizi Ocak ve temmuz aylarında ödeyebilirsiniz. Artış oranı %9,11 olarak yansıtılacaktır. Aracınızın özelliklerine göre ödeyeceğiniz MTV’yi şu şekilde açıklayabiliriz:

  • 1-3 yaş arası 1300 cc ve 1600 cc arasında motor gücüne sahip olan araçlar ilk sınıfta yer almaktadır. Eğer aracın vergisiz fiyatı 56 bin 519 TL’den düşük ise yıllık vergi 1831 TL olacaktır.
  • 2018 yılında trafiğe çıkmış 1.3 ve altında bir motora sahip aracınız var ise ödeyeceğiniz vergi tutarı 1051 TL’ye yükselecektir.
  • Araç vergisiz fiyatı 56 bin TL ve üzerinde olan araç sahipleri ise 2014 TL vergi ödeyecekler.

MTV’yi Nasıl Ödeyebilirsiniz?

Ödemeler Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden yapılabilmektedir. Ödeme yapmak için T.C kimlik numaranız ve araç ruhsat bilgileriniz gerekmektedir. Bunları gerekli yerlere girdikten sonra ödeme yapabilirsiniz. 2 taksit şeklinde ödeme yapılması mümkün olmaktadır. İlk taksit Ocak’ta ödenmektedir. 2. Taksit ise temmuz ayında ödenmektedir.  1-31 Ocak tarihleri arasında ilk taksit ödemesini yapabilirsiniz. 1-31 Temmuz arasında ise 2. Taksit ödemesini yapmanız gerekmektedir. Buna ek olarak anlaşmalı bankalar ile de ödeme yapabilirsiniz. Cep şube vasıtasıyla istediğiniz anlaşmalı bir bankadan tüm ödemelerinizi hızlı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Buna ek olarak bankalar yine aynı şekilde 2 taksit şekilde vergi ödemeleri almaktadırlar.

 

Başa dön tuşu