KOSGEB Başvuru Nasıl Yapılır?

Devlet, KOSGEB aracılığı ile birçok hibe vermektedir. Bu hibeden yararlanmak isteyenler içinse bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağladıktan sonra kolaylıkla KOSGEB başvuru işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 60 bin TL’yi bulan hibelerden yararlanmak istiyorsanız ilk olarak gereken girişimcilik eğitimlerini tamamlamalısınız. Girişimcilik eğitimi tamamlandıktan sonra E-Devlet’i kullanabilirsiniz. E-devlet aracılığı ile bu kurslara kayıt olunabilmektedir. Kayıt aşamasından sonra kursa devam ederek girişimcilik belgesi alınabilmektedir. Bu belgeyi elde edebilmek için online dersleri takip etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda sınavlarda da başarılı olmalısınız. Sonucunda hibe başvurusu yapmanıza imkân tanıyacak bu belgeyi alabilirsiniz.

KOSGEB Başvuru E-Devlet Üzerinden Yapılmaktadır

KOSGEB Başvuruları
KOSGEB Başvuruları

Eğer KOSGEB başvuru işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız E-Devlet şifrenizin olması yeterlidir. E-devlet aracılığı ile KOSGEB başvuru yapılabilmektedir. Aynı zamanda girişimcilik eğitimini de kayıt olunabilmektedir. Uzaktan eğitimle alacağınız bu sertifika sayesinde birçok hibeye başvuru yapabileceksiniz. Aynı zamanda özel kredilerden de yararlanmanız mümkün olacak.  Kayıt olmak ve kursa bir an önce başlamak istiyorsanız bahsedeceğimiz adımları takip edebilirsiniz.

Online Girişimcilik Eğitimi Başvuru Adımları

Bu belgeyi almak için öncelikle hibe almak istediğiniz alanı incelemeniz gerekmektedir. Bu alana göre eğitim türünü seçmeniz önemlidir. Eğer doğru seçimler yapmazsanız hibelerden yararlanamayabilirsiniz. Bu seçimi yaptıktan sonra sırasıyla aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • E-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız. Bu aşamadan sonra başvuru sayfasına ulaşmanız önem taşımaktadır.
  • E-hizmetler bölümünde yer alan arama kısmında uygulamalı girişimcilik eğitimi araması yapmanız gerekmektedir. Arama sonucunda başvuru ekranı açılacaktır.
  • Sisteme gir butonunu tıklayarak başvuru bilgisi gireceğiniz ekrana ulaşabilirsiniz.
  • Burada köşede yer alan yeni başvuruyu seçmeniz gerekmektedir. Yeni başvuruyu tıkladıktan sonra KOSGEB başvuru için gereken girişimcilik belgesi kursuna kaydınız başlayacaktır.
  • Eğitimler içinden katılmak istediğiniz KOSGEB eğitiminizi seçmeniz gerekmektedir.
  • Eğer üretime dayalı bir hibe almak istiyorsanız mutlaka İleri Girişimcilik Eğitimi seçilmelidir. Daha çok ticaret üzerine bir hibe gerekiyorsa bu durumda gelenekseli seçebilirsiniz.
  • Eğitimi seçtikten sonra eğitime başla butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Bu adımları izleyerek başarıyla girişimcilik sertifikasına kayıt olunabilmektedir. Sonrasında ise sistemde çıkan video dersleri takip etmeniz gerekmektedir. Bunlara ek olarak sınavlarda istenilen puanlara ulaşmanız da önem taşımaktadır. Sonrasında ise sertifikanızı çıktı olarak alabilirsiniz.

 

Başa dön tuşu