Esnafa 1000 TL Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Esnaf ve sanatkârlar için Covid-19 kapsamında Esnafa 1000 TL destek gündeme gelmişti. Bu destekle ilgili karar resmî gazetede yayınlandı. 21 Aralık 2020 tarihte yayınlanan bu karara göre kimin ne kadar hibe alacağı da kesin olarak açıklanmaktadır. Siz de bu şartları sağlayıp sağlamadığınızı haberimizden öğrenebilirsiniz. Detaylara ulaşabilirsiniz. Ayrıca başvuru adımlarını da adım adım takip ederek hızlı bir şekilde başvuru tamamlanabilmektedir.

Stopaj ve KDV’de Destek De Yer Almaktadır

Esnafa 1000 TL
Esnafa 1000 TL

Yapılan açıklamada stopaja da destek verileceği belirtilmektedir. Buna göre esnafsanız ve destek almak istiyorsanız kiranızı öderken de devletten destek alabilirsiniz. Kira desteğine ek olarak elektrik, su ve doğalgaz faturalarına da devlet tarafından destek sağlanması beklenmektedir. Buna göre elde edilebilecek hibeler ve başvuru yapabileceğiniz destek paketlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • 1 milyon 200 binden fazla esnafa Esnafa 1000 TL destek kapsamında ödeme yapılması beklenmektedir.
  • İşyeriniz kira ise bu durumda kira desteği yapılması gündemde yer almaktadır.
  • Bazı vergilerde uygulanan indirimler ise uygulanmaya devam edecek.
  • Önümüzdeki 3 ay boyunca bu desteğin 5 milyarı bulacağını tahmin ediyoruz.

Bu hibeler ile esnafın biraz da olsa rahatlayacağını ön görüyoruz. Kiradaki %8 olan KDV miktarı da 1 Haziran tarihine kadar tamamen kaldırılmıştır. Bu sayede kira yükünde de bir miktar hafifleme olması beklenmektedir.

Esnafa 1000 TL Destek E-Devlet Başvurusu

Bu hibeye başvurmak için E-Devlet şifreniz olmalıdır. 3 ay süre ile 750 TL civarında bir kira yardımı da gündemde yer almaktadır. Bu kira miktarı şehirden şehre göre de değişmektedir. Büyükşehirlerde tutar 750 TL iken diğer şehirlerde tutar maksimum 500 TL olarak belirlenmektedir. Siz de bu yardımdan yararlanabilirsiniz. Esnafa 1000 TL destek paketinden yararlanmak istiyorsanız başvuru yapabilirsiniz. İlk olarak hibenin Ocak, Şubat ve mart ayları için geçerli olduğunu unutmamalısınız. Ödemeleri 3 ay boyunca alabilirsiniz. Toplamda ödenen tutar 3000 TL’yi geçmeyecek. Başvuru yapmak için E-devlet sistemine girilmesi gerekmektedir. E-devlet başvuru ekranında yer alan bilgileri eksiksiz doldurmanız da başvurunun onay alması için önem taşımaktadır. T.C. kimlik numaranız, kişisel bilgileriniz ve iş yerinizin genel bilgileri doldurulduktan sonra başvuru tamamlanmaktadır.

Başa dön tuşu