Türkiye’de Görülen Gök Taşı ile İlgili Detaylar!

TÜBİTAK, Türkiye’de görülen gök taşı ile ilgili bir duyuru paylaştı. Ankara ve Trabzon’dan görülen meteorla ilgili özel detaylara bu açıklamadan ulaşabilirsiniz. İlk olarak bu bilgilerden yola çıkarak hangi akıntıya ait olduğu sonucuna ulaşmanız mümkündür. TÜBİTAK’ın yaptığı açıklamaya göre meteor Delta Lenoid akıntısının bir sonucu olarak oluşmuştur. Bu akıntı sebebiyle oluşan meteor Türkiye’den de gözlemlenebilmiştir.

27 Şubat’ta Türkiye’de Görülen Gök Taşı

Meteor, 27 Şubat tarihinde ortaya çıkmıştır. Bu tarihte Karadeniz ve İç Anadolu’da yer alan vatandaşlar tarafından görülmüştür. Sonrasında ise Sosyal medya üzerinde de bu konu hakkında birçok yorum yapan insanların oldukça ilgisini çeken meteor hakkında binlerce paylaşım halen yapılmaktadır. TÜBİTAK, bu paylaşımlara kayıtsız kalmadı. Twitter üzerinden bir açıklama paylaştı. Bu açıklamada merak edilen birkaç soruyu cevaplayacaklarını belirten TÜBİTAK yetkilileri açıklamalarında önemli noktalara değindi.

Gök Cismi Geçişleri 15 Şubat’ta Başladı!

Türkiye’de Görülen Gök Taşı ile ilgili yapılan açıklamada 15 Şubat’ta geçişlerin başladığı belirtilmektedir. Bu geçişlerin 10 Mart tarihine kadar da sürdüğü ifade edilmektedir. Buna ek olarak akıntı hakkında da bilgi veren TÜBİTAK yetkilileri gök taşının Delta Lenoid akıntısının sonucu olduğundan da bahsettiler. Maksimum sayının ise 25 Şubat tarihinde ortaya çıktığını belirttiler. 25 Şubat’ta maksimum gök taşı sayısına ulaşılmıştır. Bundan sonraki süreçte ise ateş topları oluşmaya başlamaktadır. 27 Şubat gecesinde gözlemlenenler ise bu ateş toplarıdır.

2021 Gök Olayları Yıllığı

Twitter açıklamalarında önemli farklı bilgiler de veren TÜBİTAK bir de yıllık paylaştı. Bu yıllığa göre 2021 yılında yaşanacak gök olaylarına ulaşmanız mümkündür. Siz de buraya tıklayarak paylaşılan yıllığa ulaşabilirsiniz. Bu yıllıkta yıl boyunca oluşacak gök olayları gözlemlenebilmektedir. Buna ek olarak nerede ve nasıl gerçekleşeceği hakkında da detaylı bilgiler yer almaktadır. Ayrıca gün gün ay ve dünya arasındaki konumlara da KM cinsinden ulaşabilirsiniz. İlginç birçok bilgi ve detay yer alan bu yıllığı detaylı şekilde inceleyebilirsiniz. Ayrıca TÜBİTAK tarafından yapılan bir diğer açıklamaya göre 2021 yılında İzmir ve İstanbul arasında birçok meteor akışı gerçekleşecek. Bunları gözlemlemek için tahmini tarihler de yine TÜBİTAK sitesinde güncel olarak paylaşılmaktadır.

Başa dön tuşu