Antikythera Tarihin İlk Bilgisayarı !

Bilgisayar günümüzde sıklıkla kullandığımı teknolojik aletlerin başında gelmektedir. Neredeyse her alanda kullanılan bilgisayarların tarihi ise çok uzun bir geçmişe dayanmaktadır. Tarihin ilk bilgisayarı olarak anılan Antikythera geçmişle alakalı ilginç bilgilere ulaşmamızı sağlıyor. Şu an için yapılan araştırmalarda bu bilgisayarın hangi sebeple üretildiğine dair bir bilgiye ulaşılamamaktadır. Fakat bu bilgisayar yapısı ve sistemi ile birçok bilim insanının ilgisini çekmeyi başarmaktadır.

120 Yıl Önce Bulunan Antikythera

"<yoastmark

1900’lü yılların başında yeni bir keşif yapılmıştı. Bu keşif ise insanların bir bilgisayarı bulmasını sağlamıştı. 120 yıl öncesinin teknolojisi bu keşfi doğru şekilde algılamaya imkân vermedi. Sonucunda ise bugüne kadar Antikythera gizemini korudu. 1901 yılında Çuha Adası yakınlarında bulunan bu bilgisayar geçmişle alakalı önemli bilgilere ulaşmamızı sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar bilgisayar hakkında farklı detaylara da ulaşmama imkân vermektedir.

Astronomik Hareketleri Gözlemlemektedir

Tahminler bu cihazların astronomik hareketleri izlemek için yapıldığını söylemektedir. Bu bilgiler kesin olmasa da ispatlar nitelikte bazı ipuçları bulunmaktadır. Mekanizma bulunduğunda çürümüş ve yıpranmış haldeydi. Bu yüzden tam anlamıyla bir yorum yapmak imkansızdı. Ancak şu an ise bilim insanları bilgisayar ortamında şekli ile

 

alakalı bir çizim yaptı. Bunun üzerinden yapılan yorumlar ilk tezi destekler niteliktedir. M.Ö 205 yılına kadar bu mekanizma ile gök yüzünde gerçekleşen olayları tespit etmek mümkün olabilmektedir. Mekanizma buna izin verebilmektedir.

Fizikçi Derek de Solla Price Araştırmalar Yaptı!

Tarihin İlk Bilgisayarı
Tarihin İlk Bilgisayarı

Antikythera hakkında en detaylı araştırmaları yapan bilim adamı Derek de Solla Price olmuştur. Yaptığı araştırmalar ile bu cihazın detaylarına ulaşmayı kolaylaştıran bilim insanı sistem hakkında birçok bilgiyi insanlara sunmuştur. Bu bilgiler ışığında halen çalışmalar devam etmektedir. Üretim tarihi olarak M.Ö 87 yılı ön görülmektedir. Buna ek olarak bu tarihte üretim yapıldıktan sonra tarihin ilk bilgisayarı gizemli şekilde ortadan kaybolmaktadır. Derek de Solla Price bu konuda da şüphelerin olduğunu gündeme getirmiştir. Bilgisayarın bir anda kaybolması bilim insanlarına göre oldukça tuhaf karşılanmaktadır. Buna istinaden yapılan ek dalış faaliyetlerinde dalgıçlar tarafından bilgisayarın bulunduğu yerde aslında yüzeyde olması gereken eşyalar ve madeni paralar da bulunması tuhaflığı desteklemektedir. Buradan sanki bu tarihte hiç beklenmedik bir şey yaşanmış ve her şey denizin dibine gömülmüştü sonucuna ulaşılmaktadır.

Başa dön tuşu