64 Yeni Genom ile Genetik Farklılıklar Belirlenecek!

64 genom
64 genom

Yakın bir zamanda bilim insanları genetik üzerine yeni çalışmalar gerçekleştirdi. Bu çalışmalar ile genetik çeşitliliğin açıklamasında kolaylıklar elde edilmesi planlanmaktadır. Elde edilen yeni bulgulara göre bilim insanları 64 yeni genom sıralaması gerçekleştirdi. Tüm bunlara rağmen henüz tüm genetik kombinasyonların ortaya çıkmasını sağlayacak bir teknoloji bulunmamaktadır. 1990 yılında İnsan Genom Projesi başlatılmıştır. Bu süreçten sonra ise insan DNA’sını oluşturan baz çiftleri belirlenmiştir. Buradan yola çıkarak insanın genetik yapısı hakkında net bilgilere ulaşılabilmektedir. Fakat burada eksik olan nokta insanları birbirinden ayıran genler olmaktadır. Bu konuyla alakalı net bir bilgi 1990 yılında yapılan bu çalışma ile ortaya çıkarılamamıştı. Yapılan bu çalışmalar ile çok kısıtlı bilgileri ortaya koyan bilim insanları yeni çalışmalar ile detaylara ulaşmaya çalışmaktadır. Yapılacak olan genom projeleri ile normal şartlarda tespit edilemeyen farklılıkların tespit edilmesi hedeflenmektedir.

64 Yeni Genom ile Bu Ayrımı Yapabiliriz

Bilim insanlarının 20 yıl sonra yaptığı yeni çalışmalar ile bu ayırt etmemiz mümkün olabilecek. Genetik çeşitlilik hakkında normalden daha fazla bilgi verecek olan 64 yeni genom sayesinde tespitleri daha doğru yapabileceğiz. Bu sayede genetik ayrımlar ile alakalı daha net bilgiler de ortaya çıkabilecek. Bu zamana kadar keşfedilen farklılıklar genel olarak küçük olarak nitelendirilmektedir. Yeni proje ile bu farklılıkların geniş anahtarlardan oluşması beklenmektedir.

Gen Dizilimi Farklılıkları Ortaya Çıkarmaktadır

Bu yeni veri kümesi sayesinde birçok farklılık ortaya çıkabilmektedir. 25 farklı insan popülasyonunu içine alan bu gen dizilimi geçmiştekilerden oldukça farklı bir yapıya sahip. Buna ek olarak İnsan Genom Projesi içerisinde yer alan sonuçlar ile kesişmemektedir. Geçmiş dizilimle kesişmeyen bu dizilim sayesinde yeni genetik farklılıkların ortaya konulması da kaçınılmaz olacaktır. Bilim adamları yeterince ilerleme kaydetti. Ancak buna rağmen yeterli düzeyde bilgiye ulaşılamamaktadır. Bilim insanlarının yaptığı açıklamalara göre yeni gen dizilimi son derece önemli bir yere sahip olmaktadır. Buna ek olarak yeni bilimsel çalışmalara başlanacağını da söyleyebiliriz. Yakın zamanda birçok yeni bilimsel çalışma sayesinde farklılıklara ait genetik ayrım yapabileceğiz. Bu sayede farklılıkları daha kolay ayırt edebileceğiz.

dna helix and digital hologram of the earth

 

 

Başa dön tuşu